Kent ve sinema

workingman's death

Kırkayak Sanat Merkezi – Sinema Atölyesi’nde  ocak ayı boyunca “Kentler, Düşler ve İzler..” ana teması altında “Kenti – Şehri” konu alan filmlerin seçkin örneklerini, ücretsiz olarak, seyirciyle buluşturuyor.

KIRKAYAK SANAT MERKEZİ – Sinema Atölyesi’nde, Ocak Film Seçkisi Kentler, Düşler ve İzler.. başlığı altında düzenleniyor. Kırkayak Sanat Merkezi salonunda, ilk gösterim 3 Ocak Cuma günü saat 19.00 başlıyor…

Günümüzde dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşamaktadır. Özellikle mega kentlerde yaşamak bir yandan büyüleyici bir yandan karmaşık ve zor. Yeni bir zaman ve zemin kültürünün iki ürünü olan sinema ve kent ise her dönemde birbirinden ilham almış ve birbirini etkilemiştir. Bir temaşa olarak sinema, kentin mekanlarını kullanırken, aynı zamanda kent kültürüne de bir zenginlik katmıştır.

İn Vanda's room

Son dönemlerde dünyada yükselen yeni muhalif dalgayı, “kentsel toplumsal hareketleri” anlayabilmenin “kenti –şehiri” anlamaktan gececeği kanısıyla oluşturulan seçki, “Zenginlik ve yoksulluk coğrafya üzerinde nasıl dağılır? Sorusuna, farklı ülkelerden kent ve insanı konu alan filmlerle yanıt arıyor.

Kentin arka sokaklarında, duvara “je t’aime” yazan kişinin amacı sevgilisine sevgisini duyurmak mıdır? Yoksa çektiği acıdan kurtulmak, bir iz bırakmak, yaşadığını hissedip içindeki sevgiyle var olduğunu kanıtlamak mı? KIRKAYAK SANAT MERKEZİ – Sinema Atölyesi, Bu ay, izleyicilerini bu soruların cevaplarını birlikte izlemeye davet ediyor.

tokyo story

KIRKAYAK SANAT MERKEZİ – Sinema Atölyesi, 2014 yıllı boyunca her ayın son cuma günü Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla bir Fransız filmi gösterimi de gerçekleştirecek.

Ocak ayı programını Kentler, Düşler ve İzler.. adıyla duyuran Kırkayak Sanat Merkezi, Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği adı altında , 3 yıldır Gaziantep’te faaliyet gösteriyor. Uluslararası Zeugma Film Festivali, film gala – gösterimleri, söyleşiler, fotoğraf sergileri ve atölye çalışmaları gibi  kültür sanat etkinliklerini gerçekleştiriyor. Dernek, aynı zamanda, Ortadoğu Kültürel ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi adıyla, Gaziantep’te Ortadoğu konulu kültürel ve toplumsal araştırmalar yapan bir merkezide bünyesinde barındırıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.