Kırmızı Hat’tan inmeyen oyuncu… Jim Caviezel

Oyunculuk kariyerinin başlangıcı 1991 yılına rastlasa da, gönüllerdeki asıl patlamayı 1998 yapımı İnce Kırmızı Hat ile yaptı. Savaşın ortasında yaşamın anlamını doğayı keşfederek sorgulayan yakışıklı ve masum bir askerdi o.

Banu Bozdemir

Filmi biraz gerilere sararsak, 26 Eylül 1968 yılında dünyaya gözlerini açtığını öğreniyoruz… Amerikalı birçok oyuncu gibi Katolik bir aileye mensup ve bu yüzden yetişkin olana kadar oyunculuk kariyeri aklının köşesinden bile geçmiyor. Bir ara rahip olmayı düşünmüşse de aklı varsa yoksa basketbol oynamakta. Ama boyunun azizliğine uğruyor ve çareyi oyunculuk da deniyor…

1991’de ‘My Own Private Idaho’ filmindeki rolü ile oyunculuğa ilk adımını atıyor. Yakışıklıdır, gözleri bir okyanus kadar derindir, masumdur ama oyunculuğun inişli çıkışlı yollarında o da kendince ‘darbeler’ alır. ‘Any Given Sunday’de montaj masasında filmden çıkarılır, Pearl Harbour da reddedilir. Ama yapılacak bir şey yoktur, olgunluğu kuşanmanın tam sırasıdır. ‘Bu olaylar egomu kontrol etmeme yardımcı oldu. İnsanın burnunun sürtülmesi iyi bir şeydir’ yorumlarını yapar. Dennis Quaid’li ‘Frequency’, Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment’ li ‘Pay it Forward’, Jenifer Lopez’li ‘Angel Eyes’, filmlerinden sonra ‘The Count of Monte Cristo’ ile nihayet başroldedir ve böylece kendini gösterme fırsatını bulur.

1993 yılında tanışıp aşık olduğu İngilizce öğretmeni Kerri Caviezel ile 1997 yılından beri evli. Ama ‘sanat için soyunurum’ sözü onun için geçerli değil. Koyu bir Katolik olduğunu yazımızın başlarında belirttiğimiz Caviezel hem dini, hem de şahsi inançları açısından ‘High Crimes’ filmindeki bazı aşk sahnelerinde çıplak oynamayı reddetti. Mel Gibson filmi The Passion of The Christ ‘ta Jesus Christ (Hz. İsa) rolünü kabul ettikten kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada; isminin baş harflerinin Hz İsa’nınkiyle aynı olduğunu (J.C.) ve Jim’de film çekilirken 33 yaşında olduğunu (çoğu tarihçi ve dini bilginin inandığına göre Hz İsa 33 yaşındayken öldürülmüştü), söylemişti. Karakterle benzerlik sendromunun sonucu olarak görebiliriz bu açıklamaları…

İnsanların hafızalarını kurcalayan üç filmde arka arkaya rol aldı. The Final Cut,  De Javu ve Unknown. Sonra karşımıza Outlander filmiyle çıktı, bir Viking hükümdarı olarak… Tarihin içinden çıkarak tüm haşmetiyle seyirciyi selamladı. 2008’de çekilen ama bizde 2010’da vizyona giren Soraya’yı Taşlamak filminde rol aldı, Long Weekend de gerilime uzandı. Yeni filmlerini beklemekteyiz, biraz uzun bir ara verdi sanki!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.