Kız Kardeşler Altın Ayı için yarışacak…

Bugüne dek, ulusal ve uluslararası festivallerde ellinin üzerinde ödül kazanan Emin Alper’in üçüncü filmi Kız Kardeşler, 69. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümüne davet edildi. Alper, ikinci filmi Abluka ile Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında Jüri Özel Ödülü; ilk filmi Tepenin Ardı ile de Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü kazanmıştı. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapacak Kız Kardeşler, festival tarihinde, Türkiye’den Ana Yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren onuncu film olacak.

Türkiye-Almanya-Hollanda-Yunanistan ortak yapımı Kız Kardeşler bu yıl 7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek festivalde, usta oyuncu Juliette Binoche‘un başkanlığındaki Altın Ayı jürisinin karşısına çıkacak. Başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer aldığı film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

Yapımcılığını Liman Film ve NuLook Production’ın üstlendiği Kız Kardeşler’in ortak yapımcıları Komplizen Film, Circe Films ve Horsefly Productions. Yapım aşamasında, Eurimages (Avrupa Konseyi), Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından desteklenen film, Berlin’deki dünya galasının ardından 2019’un ilk yarısında Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Sinopsis:

Farklı yaşlardaki üç kız kardeş, Reyhan, Nurhan ve Havva, küçük yaşta kasabaya besleme olarak gönderilmiştir. Ne var ki, yanlarına verildikleri ailelerde tutunamazlar ve birbiri ardına baba ocağına geri gönderilirler. Dağ köyündeki evlerinde, birbirlerinden güç alarak ayakta kalmaya çalışan üç kız kardeş, bir yandan da tekrar kasabaya gidebilmek için gizli bir rekabet içine girerler.

Künye

 Yazan-Yöneten: Emin Alper

Oyuncular: Cemre Ebüzziya (Reyhan), Ece Yüksel (Nurhan), Helin Kandemir (Havva), Kayhan Açıkgöz (Veysel), Müfit Kayacan (Şevket), Kubilay Tunçer (Necati), Hilmi Özçelik (muhtar), Başak Kıvılcım Ertanoğlu (Hatice)

Yapımcılar: Nadir Öperli, Muzaffer Yıldırım

Ortak Yapımcılar: Jonas Dornbach, Janine Jackwoski, Maren Ade,
Stienette Bosklopper, Yorgos Tsourgiannis, Lisette Kelder, Enis Köstepen

Yardımcı Yapımcılar: Alexander Bohr (Zdf/Arte), Nikos Moutselos, Engin Palabıyık

Müzik: Giorgos Papaioannou, Nikos Papaioannou

Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen

Yapım Tasarımı: İsmail Durmaz

Kurgu: Çiçek Kahraman

Cast: Ezgi Baltaş

Sanat Yönetmeni: Osman Çankırılı

Ses: Marcel de Hoogd

Yardımcı Yönetmen: Özkan Yılmaz

Yapım Koordinatörü: Selim Güntürkün

Uygulayıcı Yapımcı (Almanya): Ben von Dobeneck
Proje Geliştirme Sorumlusu (Almanya): Zsuzsanna Kiràly

Kostüm: Alceste Tosca Wegner

Makyaj: Esma Keskin

Ses Tasarımı: Jos van Galen

Final Miks: Nardi van Dijk

Renk Düzeltme: Manos Hamilakis

Yapım Şirketleri: Liman Film, NuLook Production (Türkiye)

Ortam Yapım Şirketleri: Komplizen Film (Almanya), Circe Films (Hollanda),

Horsefly Productions (Yunanistan)

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.