Kötü Kedi Şerafettin’in on yıllık yapım hikayesi!

5 Şubat’ta seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Kötü Kedi Şerafettin” sadece 2016’nın en çok merak edilen filmlerinden biri değil, aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en

kaliteli animasyon filmi olarak geliyor.

Yapım Hikayesinin Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=4GJ6nW1SL1o&feature=youtu.be

Bülent Üstün’ün kült çizgi kahramanı “Kötü Kedi Şerafettin”in mürekkepten beyazperdeye uzanan yolculuğu 2006 yılında, öykü ve karakter haklarının alınmasıyla başladı. Tüm zamanların en arıza kedisinin yaratıcısı Bülent Üstün, 2011-2012 yılları arasında yönetmenler Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’la birlikte filmin senaryosunun ilk halini ortaya çıkardı. 2013 yılında Levent Kazak önce danışman sonra senarist olarak “Kötü Kedi Şerafettin” ekibinin bir parçası oldu.

bc7c20d9-c899-4b6c-a799-2f4c2a6622a5

Bu Animasyon Filmi Çocuklar için Değil!

Storyboard aşamasında 5 çizer 70.000’in üzerinde kare çizdi. Kurgu bu çizimlerle başladı. Aynı anda, karakterlerin 3 boyutlu dünyaya uyarlanma süreçleri başladı. Karakterlerin duyguları yansıtacak kabiliyette olmasına bilhassa önem verildiğinden, özel kas ve iskelet sistemleri hazırlandı. Sanat tasarımı ekibi ise, binlerce Cihangir fotoğrafından ve çizgi romanın görsel evreninden stilize bir İstanbul yaratmakla meşguldü.

Duygu Başara’nın cast direktörlüğünde bir araya gelen yıldız oyuncu kadrosuyla, uzun süren okuma provalarının ardından 5 aya yayılan dublaj maratonu başladı.

“Kötü Kedi Şerafettin” Berlin Film Festivali bünyesindeki markette uluslararası ilgiyi üstüne çekti ve dünyanın en büyük animasyon festivallerinden biri olan Annecy’de ‘Yapımı Devam Eden Filmler’ kategorisindeki yarışmaya, Rio ve Buz Devri filmlerine de imza atmış olan Blue Sky Stüdyoları’nın son çalışması Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi gibi yapımlarla birlikte seçildi. Bunun devamında da Cannes Film Pazarı ve Amerikan Film Pazarı gibi büyük film pazarlarında “Kötü Kedi Şerafettin”in uluslararası satışı gerçekleştirildi.

a50aca4b-207a-43de-bcd7-d29aace474a4

Star Wars ve Avengers’ın Baş Animatörü “Kötü Kedi Şerafettin”in Ekibinde!

  • Yıldız Savaşları (Star Wars)Yenilmezler (Avengers) ve Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) gibi filmlerde baş animatör olarak çalışmış olan Arslan Elver’in danışmanlığında ve Ahmet Tabak’ın süpervizörlüğünde 40 animatör Türkiye’de ve dünyada ses getirecek bir animasyon kalitesine imza attı.

 

  • Özgür Yılmaz yönetiminde, Melis Şeylan’ın sanatçı bakışıyla ve Barış Ulus’un görüntü yönetmenliğinde 70’in üzerinde sanatçı 20 ayda sıfırdan Cihangir’i, arabaları, evleri, kedileri, köpekleri bilgisayarda modelledi, boyadı, ışıklandırdı, her bir ayak sesini ve kapı gıcırtısını tek tek kaydetti, film müziği üzerinde 6 ay çalışıldı ve tadına doyum olmaz bir seyirlik ortaya çıkardı.

 

  • Yıldızlardan oluşan seslendirme kadrosu: Uğur Yücel (Şero), Demet Evgar (Misket), Okan Yalabık (Çizer / Adnan), Güven Kıraç (Rıza), Gökçe Özyol (Rıfkı), Ahmet Mümtaz Taylan (Tonguç), Yekta Kopan (Cemil), Ayşen Gruda (Hasene), Cezmi Baskın (Şemistan)

 

  • Filmin fragmanı ve tanıtım videoları sosyal medyada toplamda yirmi beş milyona yakın kişiye ulaşarak büyük ilgi gördü.

 

  • “Kötü Kedi Şerafettin” 5 Şubat’ta Türkiye’de ve yine Şubat ayı içinde Almanya, Avusturya ve İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde vizyona girmeye hazırlanıyor.

 

Fragmanı izlemek ve indirmek için:

www.youtube.com/watch?v=un5n6tpRT-8&feature=youtu.be

 Ünlü seslendirenler ekibini tanımak için:

www.youtube.com/watch?v=yhzzEKJOThc

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.