Küçük Sinemacılar yeniden…


Küçük Sinemacılar’ı 2007 yılında yazdım… Çocuklara, hatta sinemayı çabuk öğrenmek isteyen büyüklere bir başucu kitabı Küçük Sinemacılar… Kitap bitip tükendi. Biz de  güncelleyip, mizanpajını değiştirip tekrar basıyoruz. Hem de bu sene 49.’su gerçekleştirilecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde miniklere sunulacak.

Ben de çocuklarla iki söyleşi yapacağım, onları sinemanın gizemli ve  büyülü yoluna sokacağım… Küçük Sinemacılar ayrıca bu sene birçok okulda çocuklarla buluşacak, miniklerin yolu bir de sinemanın yoluyla aydınlanacak. Belki içlerinden ‘ileride sinemacı olacağım’ diyenler çıkacak… O zaman ne mutlu bana, bize!… 🙂

Kuşkusuz sinema, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Hayallerimizdeki her şeyin beyazperdede canlandığını görmek ise adeta bir sihirbazlık gösterisi… Sinema, 19. yüzyılın ortalarına doğru yedinci sanat olarak bulundu. Bulunuşundan itibaren teknolojik gelişimleri de takip ederek insanları bir araya getiren bir seyirlik haline geldi. Lumiere Kardeşler’in seyircinin üzerine sürdüğü ilk trenin paniğinden sonra sinema, sürekli olarak farklı yolculuklara çıktı, çok yollar kat etti.  “Küçük Sinemacılar” ile sinema tarihine yolculuk yapmanın yanı sıra, kafamızdaki bir fikri senaryoya aktarmayı ve hayal ettiklerimizi bir film olarak nasıl çekeceğimizi de öğreniyoruz. Birlikte çıkacağımız bu keyifli yolculukta, sinemanın sadece beyazperdede gördüğünüz oyunculardan ibaret olmadığını, arkasında ses teknisyeninden, sanat grubuna kadar yüzlerce insanın çalıştığını, siz küçük dostlarımıza anlatmak istedik.  Bu kitap aynı zamanda sizlerin bu yolculuğu en iyi şekilde tamamlayarak, severek yapabileceğiniz başka mesleklerin de olduğunu göstermek amacıyla hazırlandı.  Evet, sevgili çocuklar, bu kitap sizin için… Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için… Haydi, bu büyülü dünyaya birlikte kocaman bir adım atalım.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.