Küf ‘Geleceğin Aslanı’ oldu!


Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi Küf, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü kazandı. Yönetmen Ali Aydın ödül konuşmasında: “Bugün dünyada binlerce kayıp var. Ödülü kayıplarını aramaktan asla vazgeçmeyen Cumartesi annelerine adıyorum” dedi.

 İtalya Hakları Nanni Moretti’nin Şirketinde

Geleceğin Aslanı’na layık görülen Küf, 2 Eylül Pazar günü International Film Critics’ Week (Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası) Bölümü‘nde dünya prömiyeri yapmıştı. Filmin İtalya haklarını alan Sacher Film’in sahibi, ünlü İtalyan yönetmen, oyuncu ve yapımcı Nanni Moretti de gala gösteriminde film ekibini yalnız bırakmamış ve ekiple beraber filmi izlemişti.

 Türkiye Prömiyeri Antalya Altın Portakal’da

Küf’ün Türkiye prömiyeri ise 6-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde gerçekleştirilecek.

18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri’nin, toplum tarafından yalnızlaştırılmasını ve vicdanın insanı ummadığı bir anda nasıl çepeçevre sarabileceğini anlatan Küf‘ün başrollerinde Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer yer alıyor.

Türkiye – Almanya ortak yapımı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Hamburg Film Fonu desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri geçtiğimiz sene  Adana’nın Pozantı ilçesinde ve  Belemedik Köyü’ndeki Hacıkırı Tren İstasyonu’nda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz sene Saraybosna Film Festivali’nde  Work in Progress Ödülü’nü kazanan filmin post prodüksiyon işlemleri Berlin’de tamamlandı. Yapımcılığını Motiva Film ve Yeni Sinemacılar’ın beraber üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Murat Tuncel yaparken, sanat yönetimi Yunus Emre Yurtseven ve Meral Efe’ye ait.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.