Kültürel Farklılığın Renkleri…


Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu gibi dünya tarihine yön veren iki imparatorluğun başkenti İstanbul’u mesken tutan farklı kültürden gelen yaratıcılar, kendi bakış açılarından İstanbul’u, Annie G. Pertan’ın belgeseli ‘Kültürel Farklılığın Renkleri’nde anlatıyorlar.

İstanbul’da yaşayan, İstanbul’dan beslenen, İstanbul’da sanat eserlerini yaratan sanatçılar, 35 saat süren söyleşilerle yansıtılırken, fonda tarihi yarımadanın ve Boğaziçi kıyılarının yanı sıra İstanbul’un farklı kültürlerini barındıran yerleşim yerleri: Balat, Fener, Hasköy, Galata, Kurtuluş, Şişli, Beyoğlu ve Boğaz köylerinde yaşayan, enerji dolu bir resim ile izleyiciye sunuluyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan, Annie G. Pertan imzalı belgesel, 29 Kasım Pazartesi Günü, saat 19.00’da Pera Müzesi’nde izleyicileriyle buluşuyor. Pera Fest 2010 (9. Uluslararası Pera Festivali) kapsamında düzenlenen etkinlikte, Annie Pertan’ın katılımıyla bir söyleşi de gerçekleşecek.

Belgesel ayrıca, 2 Aralık’ta Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da, 20 Ocak’ta Sismanoglio Megaro’da (Şişmanoğlu Konağı) izlenebilecek.

Doğu Roma İmparatorluğu’na 1.100 yıl, Osmanlı İmparatorluğuna ise 500 yıl başkentlik yapmış İstanbul’da yaşayan çeşitli cemaatlere mensup sanatçıların tanıtılacağı belgeselde bu şehrin onlara verdiği ilham da konu ediliyor.

Pertan; Ahırkapı Roman Orkestrası,  Lolita Asil, Leonidas Asteris, Kobra Murat, Sibel Horada, Selim Sesler, Robert Haddeler, Hayko Cepkin, İzzet Keribar, Ara Güler, Suzy Hug –Levi, Erol Sarrafian, Habib Gerez gibi her biri birbirinden farklı meslek- yaşam biçiminden oluşan bu isimleri anıları ve eserleriyle bir araya getiriyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Sinema – Belgesel – Animasyon Yönetmenliği’ne bağlı olarak İKON Film işbirliği ile hazırlanan belgeselin kurgusu Kopenhag ve Berlin’de yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.