Küresel Bir Kültür Projesi: ‘Büyük Sinema Klasikleri 3D’

Global mirasımızın yapıtaşı olan sinema klasiklerinin CGI teknolojisine dayanarak, 2D’den yüksek kaliteli stereoskopik 3D’ye dönüştürülmesini ve başta genç kuşaklar olmak üzere tüm dünya çapında kitlelere sunulmasını amaçlayan yenilikçi, küresel bir kültür projesi olan Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi kapsamında James Cameron’un, ‘Titanic’i, George Lucas’ın ise ‘Star Wars’ serisini üç boyutlu olarak beyazperdeye aktarmak için çalışmalara başlandı.

Proje, sessiz dönem (1894-1929) büyük sinema klasiklerinden, Charlie Chaplin, Buster Keaton, S. Eisenstein, F. W. Murnau, Fritz Lang gibi büyük ustaların seçmelerini tek bir başlık altında toplayarak, küresel bir kültür kampanyası halinde Digital 3D formatta beyazperdeye taşınıyor.

Filmlerin orijinal içeriklerini, yaratıcılarının bıraktıkları haliyle muhafaza etmek projenin temel felsefesi. Dolayısıyla, proje kapsamındaki eserlerin öznitelikleri korunacak, artistik içerikleri ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmayacak. Stereoskopik 3D üretiminde ise en üst kalitede, doğal (abartısız) 3D etkisinin yakalanması esas alınmış.  Bu amaçla ar-ge yapılmış ve şirket bünyesinde bir CGI stüdyosu kurulmuştur.

Aphex Film, Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi adına Charlie Chaplin’in 12 filmi için, eserlerin telif haklarına sahip olan Film Preservation Associates (ABD) ile tüm dünya kapsamında bir ortaklık anlaşması imzalamış ve Chaplin’in başyapıtlarından The Immigrant filminin de içinde bulunduğu Charlie Chaplin 3D serisi için üretim çalışmaları başlamıştır. Filmler müzik ve derlemeleriyle tamamen orijinal olacak; aynı zamanda bugüne dek ortaya çıkmamış, arşivlerde saklı kalan bazı sahneler de seyirciyle buluşacaktır. Charlie Chaplin 3D serisinden ilk derlemenin tüm dünya çapında 23 Nisan 2012’de vizyona girmesi hedeflenmektedir. Fikir düzeyinden üretimine kadar her aşaması Aphex Film tarafından tasarlanan Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi, –Türkiye’nin ilk– küresel kültür projesidir. Proje sayesinde, yedinci sanatın kilometre taşı olmuş sinema klasikleri, tüm dünyada yeni nesillerle buluşacak ve yeni nesiller büyük ustalarla tanışma fırsatını yakalayacaktır.

Aphex-FPA ortaklığı kapsamında üretilecek Chaplin filmleri: The Immigrant (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), Easy Street (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), The Rink (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Adventurer (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), The Vagabond (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Floorwalker (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), One A.M (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), Behind the Screen (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Count (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Fireman (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Cure (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), The Pawnshop (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916)

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.