Kuyu 7.AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda üçüncü oldu!

Nefret cinayetine kurban giden trans birey Hande Kader’in hikayesinden esinlenerek yönetmen Garip Çelik’in yazıp yönettiği ve başrolünü ödüllü oyuncu Seyhan Arman’ın canlandırdığı “Kuyu” filmi, 7.AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda En İyi 3. Film ödülüne layık görüldü.

Başrolünü Seyhan Arman’ın canlandırdığı yönetmenliğini ise Garip Çelik’in üstlendiği “Kuyu” filmi, Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu tarafından bu yıl 7.si düzenlenen AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması,  en iyi film kategorisinde üçüncülük kazandı.

2016 yılının Ağustos ayında yakılarak öldürülen trans birey Hande Kader’in dramından yola çıkarkentrans bireylere yönelik transfobik bakış açısını tüm gerçekçiliğiyle ortaya koyan  filmin başrol oyuncu Seyhan Arman, kazandıkları ödül hakkında ise;Ödüllerin her zaman anlamı bu kadar büyük olmayabilir ama bu ödül yerini buldu. Bir tarafta hukuka aykırı bir şekilde yasaklanan lgbti filmleri varken diğer taraftan nefrete kurban giden transların anısına çekilen bir filmin, üstelik Ankara’da İnsan Hakları Ödülüne layık görülmesi hayatın bize büyük bir dersi bence. Demek ki yasaklar, görmezden gelmeler, baskılar varoluşun önüne geçemiyor. Bu ülkede translar var ve inkar edilemez bir şekilde haksızlığa uğruyor. Bu ödül nefrete kurban giden tüm translara gelsin.”

 Seyhan Arman, “Teslimiyet” filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü alan  ve geçtiğimiz yıl  birçok uluslararası festivale katılan “Nerdesin Aşkım?” kısa filminde canlandırdığı Özge karakteri ile büyük beğeni toplamıştı.

 “Kuyu” filminin fragmanını izlemek için tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?v=_4Bb50Ph1a8

 Filmin Künyesi;

Yazan&Yöneten: Garip Çelik

Yardımcı Yönetmen: Demet Temel

Yapımcı: Gülizar Kişin Okçu

Görüntü Yönetmeni: Levent Pelit

Oyuncular: Seyhan Arman, Garip Çelik, Behçet Malkoç

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.