Leyla ile Mecnun tam gaz…


Aslında diziler dünyasına az biraz dalmışken Leyla ile Mecnun’dan bahsetmeyi unutmuşum.  Bütün bölümlerini izlemedim, toplasanız ancak beş bölümünü izlemişimdir ama dizinin bütün değişim ve gelişimlerinden bir şekilde haberim var.

Banu Bozdemir 

Bu arada bu dizinin TRT’de olması da ilginç, aslında TRT’deki çoğu dizi beni şaşırtıyor. Keşke Bir  Zamanlar Osmanlı: Kıyam yerine böyle samimi, ufak tefek, keyifli işlerler devam etse…

Olay absürd komedi olunca her şey daha bir sevimli ve samimi hale geliyor. Proje Onur Ünlü’ye ait. Zaten filmlerini taklip edenler bilir, farklı bir algısı var ve bu algıyı kapanlar çok eğleniyor! Kendisini bu şekilde ciddiye aldırmayı başaran Ünlü, klasik Leyla ve Mecnun hikayesinden ilham alarak, birbirlerini çok seven ama kavuşamayan iki sevgilinin git gelli ilişkisini anlatıyor ve etraflarında bir hayli gerçek dışı karakterler var. Filmde ağız dolusu kahkahalar atmıyorsunuz ama kesintisiz bir sırıtmayla izliyorsunuz diziyi.


Bir ara diziye bir şeyler oldu, bayağı absürd durumlar yaşandı, bazı oyuncular gitti, yerine yenileri geldi ama Ali Atay’ın oynadığı Mecnun karakteri sabit kaldı. Tabii Ahmet Mümtaz Taylan, Köksal Engür, Cengiz Bozkurt ve Serkan Keskin gibi oyuncular biraz filmin demir başı. Dizideki isimlerinden tutun da kişiliklerine kadar hepsi bir komedi çemberinin içinde. Hayata absürd bir tatla bakınca, gerçeklik duygusunu kaybetmiyor, sadece boyut değiştirmesine imkan tanıyorsunuz. Onur Ünlü işin yükünü önce Yüksel Aksu’ya bıraktı, ama en son görüntü yönetmeni Eyüp Boz’un adını gördüm yönetmen olarak.

Dizi temposu başlı başına yorucu ama absürd komedi çekince iki kat tempo yükleniyor olabilir ekip. O yüzden değişimler yaşanıyor olabilir ama zaten dizi piyasasında bu değişimler çok olağan. Bazı dizileri deneyimli yönetmenler başlatır, belli bir noktaya çıkarır ve sonrasında başka bir yönetmene devreder. Leyla İle Mecnun’da da böyle oldu ama dizi bazı diziler gibi olayları sakızlaştırmadı, genel varoluş çizgisinden çok uzaklaşmadı ve bu kadar çarpık gerçekliğin içinde kafalara iyi gelmeye devam ediyor!

Leyla İle  Mecnun bu durumda kavuşamadı gerçeğe uygun olarak ama film başka ‘Leyla’lar yaratarak dizinin dinamiğini söndürmedi ve tabii Mecnun’un aşk ateşini de…  Çok fazla izleyemesem de gönlümün taa içinde olduğu dizidir, iyidir…

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.