Malatya Film Festivali sona erdi!


Malatya Valiliği ve Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen, 26 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşan 1. Malatya Uluslararası Film Festivali 2 Aralık gecesi, Festival Ödül Töreni ile sona erdi.

KAYISI ‘KRİSTAL’İZE OLDU, SAHİPLERİNİ BULDU!

‘En İyi Kısa Film” dalında UŞAK HESABI ‘Kristal Kayısı’nın sahibi oldu!

Türk Telekom sponsorluğunda gerçekleştirilen Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ‘mizah’ temalı 12 film yarıştı. İnönü Üniversitesi Öğrencilerinin Seçimi Ödülü’nün sahibi “UŞAK HESABI” filmi oldu.

Sinema Yazarları Derneği üyelerimiz Ceyda Aşar, Övgü gökçe ve Cumhur Canbazoğlu tarafından değerlendirilen SİYAD ÖdülüKÜÇÜK BİR HAKİKAT” filminin oldu.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda filmler ana jüri üyeleri; gazeteci ve yazar Sayım Çınar, oyuncu ve tiyatro yönetmeni Mehmet Esen, oyuncu ve öykü yazarı Nilüfer Açıkalın, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Festival Yürütme kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan Sağer ve yönetmen Asitha Amereseker’e tarafından değerlendirildi. Jüri Özel Ödülü’nün sahibi “ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ” filmi oldu.

Türk Telekom’un ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmasında son olarak, Asitha Ameresekere’nin açıkladığı 3000 TL Para Ödülü ve Kristal Kayısı Sahibi En İyi Kısa Film “UŞAK HESABI” oldu.

‘En İyi Film’ dalında ‘Kristal Kayısı Ödülü’nün sahibi ‘Görünmez Kadın’

Gecede son olarak ‘mizah’ konulu 10 uzun metraj filmin yarıştığı, LC Waikiki’nin desteklediği 1. Malatya Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Türkiye’den Murat Şeker’in yönetmenliğinde ki “ÇAKALLARLA DANS” filminin de bulunduğu yarışmada,  filmler yönetmen Hüseyin Karabey, American Cinema Foundation Yöneticisi Gary McVey, Yunan oyuncu Katerina Moutsatsou, FIBRESCI Başkanı Jean Roy ve Japon Yapımcı Hisami Kuroiwa’dan oluşan Ana Jüri tarafından değerlendirildi.

Bu kategoriler dışında filmler, ayrıca ‘Jüri Özel Ödülü’, ‘Siyad Ödülü’ ve Malatyalı sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen Kemal Sunal Halk Ödülü içinde yarıştı.

Kendiside Malatyalı olan, Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu efsanevi oyuncu Kemal Sunal adına verilen Halk Ödülü’nü “ÇAKALLARLA DANS” filmi aldı.

Sinema Yazarları Derneği Jüri üyeleri Senem Aytaç, Murat Erşahin ve Ceylan Özgün Özçelik tarafından değerlendirilen “SIMON KONIANSKI” filmi SİYAD Ödülüne layık görüldü.

Ana jüri tarafından değerlendirilen ve jüri üyelerinden Hisami Kuroiwa tarafından açıklanan Jüri Özel Ödülü’nün sahibi “BEKLEME MÜZİĞİ” adlı film oldu.

Danışma Kurulu üyelerinden Nehir Erdoğan’ın açıkladığı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi “BABA” filmindeki rolüyle “JAN FARES” oldu.

Yönetmen Hüseyin Karabey’in açıkladığı En İyi Senaryo dalında kazanan “OPTİK YANILMALAR” filminden ödülü Ivan Alvarez De Araya ve Cristobel Briceno aldı.

En İyi Yönetmen Ödülü “PLATON’UN AKADEMİSİ” filminin yönetmeni FİLİPPOS TSİTOS’un oldu.

‘En İyi Film’ dalında ‘Kristal Kayısı Ödülü’ ve 10.000 Euro “GÖRÜNMEZ KADIN” filminin olurken ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü de yine “GÖRÜNMEZ KADIN” filmindeki performansıyla JULIE DEPARDIEU’nun oldu. GÖRÜNMEZ KADIN’IN yönetmeni AGATHE TEYSSIER işlerinin yoğunluğundan dolayı katılamadığı törene, kendi çekip göndermiş olduğu mesajında; bağımsız sinema çekmenin zor olduğu bir zamanda, böylesine bir ödülü almış olmaktan mutluluk duyduğunu ve cesaretlendirdiğini belirterek, festival yetkililerine ve jüriye teşekkürlerini iletti.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.