Malatya’da Mar ve Gelecek Uzun Sürer!


Festivalin Ulusal Uzun Film yarışma filmlerini yönetmen ve akademisyen Semir Aslanyürek, sinema yazarı Şenay Aydemir, akademisyen Sevilay Çelenk, oyuncu Eylem Yıldız, oyuncu Serdar Orçin’den oluşan jüri değerlendirdi. Uluslar arası Uzun Film yarışma filmlerini ise Mithat Alam, Roger Christian, Ludek Drizhal, Sahla Nahid ve Andrea Roberti’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

 Festivalin Ulusal En İyi Uzun Film yarışmasını, savaşın ve faili meçhul cinayetlerin yarattığı acıyı ve travmayı kurmaca sinemanın diline tercüme etmedeki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Gelecek Uzun Sürer” filmi kazandı, Özcan Alper ödülünü Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın elinden aldı. Uluslararası En İyi Film ödülü de yapım ve hikâye anlatımındaki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Philippe LeGuay’ ın yaptığı “Altıncı Kattaki Kadınlar adlı filmin oldu.

Kısaca en iyi film : “Ekmek”

Sinema yazarı Murat Özer, oyuncu Devin Özgür Çınar, akademisyen Bülent Özkam, yönetmen Didem Erayda, yönetmen ve öğretim görevlisi Kurtuluş Özgen’den oluşan kısa film yarışma jürisiödülü;  yönetmenliğini Ahmet Taş’ın yaptığı “Ekmek” adlı filme verdi.

En İyi Yönetmen: Özcan Alper

Ulusal En İyi Yönetmen ödülünü, doğayı sinemasında önemli bir karakter olarak kullanma başarısındaki devamlılığı ve ele aldığı hassas konuyla arasındaki mesafeyi koruma becerisi nedeniyle yine “ Gelecek Uzun Sürer” adlı filmiyle Özcan Alper aldı. Alper, filmin bir bölümünü Van’da çektiğini ve Van halkının çekimlere çok yardımcı olduğunu belirterek “Umarım yaralarını çabuk sararlar.” dedi.  Uluslararası En İyi Yönetmen ödülü de oyunculuk, kurgu, müzik, görüntü yönetmenliği ve ses öğelerini en iyi şekilde bir araya getirmesi nedeniyle “Altıncı Kattaki Kadınlar” adlı filmiyle Philippe  LeGuay’ın oldu.

En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar

Ulusal En İyi Senaryo ödülü Türkiye’nin en önemli tarihsel ve toplumsal meselelerinden birinin tekil hayatlarda yarattığı yıkımı ve önyargıyı hikâye etmedeki başarısından ötürü “Saklı Hayatlar” filmi ile Haluk Ünal’ın olurken, Uluslararası En İyi Senaryo ödülünü en orijinal ve yaratıcı senaryoyu ortaya koyması nedeniyle “Parmak” filminin senaryosuyla Carina Catelli aldı.

En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed

Ulusal En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Unutma Beni İstanbul” filminin “Neredeyse” bölümündeki akılda kalıcı, etkili ve güçlü oyunculuğu ile Salima Hamed; Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de karakteri yaratmadaki başarısı nedeniyle “Altıncı Kattaki Kadınlar” filmindeki rolüyle Natalia Verbeke aldı.

En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu

Ulusal En İyi Erkek Oyuncu ödülü karakterdeki inandırıcılığı ve karakterin sosyolojisini yansıtmadaki başarısından dolayı “Mar” filmindeki rolüyle Volga Sorgu’ya giderken, Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu ödülü de zor bir karakterin üstesinden başarı ile geldiği için “Parmak”  filmindeki rolüyle Fabian Vena’ya verildi.

En İyi Özgün Müzik: Mustafa Biber (Gelecek Uzun Sürer)

Ulusal En iyi Müzik ödülü müziğin temaya olan uygunluğu ve film içinde tasarruflu kullanılması nedeniyle “Gelecek Uzun Sürer” filminin müzikleriyle Mustafa Biber’ in; Uluslararası En İyi Müzik ödülü ise filmi en iyi şekilde desteklediği ve hafızalarda yer etmeyi başardığı için “Parmak” filminin müzikleriyle Super Charango’ nun oldu.

SİYAD’ın seçimi “Mar”

Ali Hakan, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi ödülü “Mar” adlı filme verdi.

Festivalde 2 de özel ödül verildi. Kısa Jüri Özel ödülü Toros Canavarı’nın olurken, ulusal uzun yarışmada Jüri Özel Ödülü de ilk filminde sergilediği sinematografisi, anlatımındaki sadeliği, yarattığı karakterlerdeki samimiyet ve derinlik nedeniyle yine “Mar” filmine gitti.

Ödüllerin tam listesi:

Ulusal Uzun En İyi Film: Gelecek Uzun Sürer
Ulusal Uzun En İyi Yönetmen: Özcan Alper
Ulusal Uzun En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar-Haluk Ünal
Ulusal Uzun En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed
Ulusal Uzun En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu
Ulusal Uzun En İyi Özgün Müzik: Gelecek Uzun Sürer-Mustafa Biber
Ulusal Uzun Jüri Özel Ödülü: Mar
SİYAD Ödülü: Mar

Uluslararası En İyi Film: Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Yönetmen: Philippe  LeGuay / Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Senaryo: Parmak- Carina Catelli/ Parmak
Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu: Natalia Verbeke/Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu: Fabian Vena/Parmak
Uluslararası En İyi Müzik: Super Charango//Parmak

En İyi Kısa Film: Ekmek
Kısa Jüri Özel Ödülü: Toros Canavarı

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.