Meryem Uzerli ağladı, en iyi kadın oldu!

meryem_sahra_uzerli

Bu yıl dördüncüsü yapılan Antalya TV ödüllerine ilk kez gittim ve şatafat denen şeyi kanlı canlı olarak bir kez daha görmüş oldum. Bir kere organizasyonun yapıldığı Mardan Palace gereksiz ihtişamıyla hem kokteyl hem de ödül gecesi girişlerinde gereksiz bir sorgulamayla neden orada olduğumuzu sorgulattı bize.

Banu Bozdemir

Yıllardır film festivallerinin mütevazı ödül törenlerine alışmış olan bünyem ki orada da aşırı bulduğum partiler, her akşam yapılan partilerin bütçesiyle bir film yapılacağına dair düşüncelerim olsa da TV ödüllerinin bambaşka bir kafası olduğunu görmüş oldum.

Bir kere gecede kot giymiş bir kimse dahi yoktu, film ekipleri şıklık yarışı içinde ortalıkta dolanırken, biz basın için arkalarda ayrılmış masalara oturduk ve aslında habere ne kadar uzak kaldığımızı fark etik. Geniş salonda arı gibi ve neredeyse belli bir giriş çıkış sırasında dolaşan garsonların arasından sahneyi görmeye çalıştık ama pek de başarılı olamadık. Tabii ki ön sıralar film ekiplerine ayrılmıştı, arka taraf ne kadar sessizse ön taraflar o kadar renkli ve hareketliydi!

kayip-sehir-dizi-fotograflari

Geceler sunumlarıyla değer kazanır biraz da, tabii sahneye onur ödülü almak için Halit Kıvanç çıkınca herkesin mutlu olduğunu gördüm. Çocukluğumun 23 Nisan’larını sunan, sesiyle hepimizi yükselten adam bu kez yine sahnedeydi. Sunumu yine mükemmeldi, o yüzden gecenin sunucuları Engin Hepileri ve Mine Tugay gerçekten de arka planda kaldı. O kadar kategori olmasa, gece o kadar uzanamasa ve keşke geceyi Kıvanç sunsa gibi dileklerimiz oldu gece boyunca. O kadar fazla kategori arasında gerçekten de ilgi dağılımı yaşamak mümkün. Reklam aralarında dışarıya jet hızında çıkan salon insanları dışında içeride kalanlar olarak muhteşem dans gösterileri izledik ve enerjimiz biraz yükseldi diyebilirim

Gelelim ödüllere! En İyi Belgesel ödülünü Hayatın Tanığı (Uludere Anneleri) kazanırken, En İyi Sanat Yönetmeni Harem dizisiyle Selim Keleşoğlu’na gitti. Sanat yönetmeni ödülleri genelde sinemada da tarihi fonlarda geçen dönem filmlerine verilir, burada da formül şaşmadı! Görüntü Yönetmeni ise Mahsun Kırmızıgül’ün sırtını Karadeniz’e yaslayan Benim İçin Üzülme dizisine verildi ki, dizinin görüntülerinin daha doğrusu Karadeniz’in verdiği görüntülerin hep garanti olduğu gerçeği var!

karadayı

Seksenler dizisine bir türlü ısınamadım gitti nedense, bilmiyorum belki de kendi seksenlerimi bulamadığım içindir dizide. Dizi en iyi özgün senaryo, en iyi komedi dizisi  ve en iyi müzik ödüllerinin sahibi oldu! Leyla ve Mecnun’un yokluğu Seksenler’e yaramış gibi oldu! En iyi yeni sezon dizisi gibi zorlama bir kategori koyarak, o kategoriyi de İşler Güçler’e vererek kendisini rahatlatmış gibi geldi bana ödül sistemi!

O zaman üç senedir aday olan ama kazanamayan Muhteşem Yüzyıl’ın Meryem Uzerli’si için de uzatmalı ödül kategorisi koysaydınız, çünkü bence bu yıl Kayıp Şehir’deki Gökçe Bahadır’ın performansı gayet ödüle değerdi! Zaten kulağımıza ödül törenden önce çalınan duyumlara göre Bahadır dram kategorisinde en iyi kadın ödülünü alıyor dendi ama sonra ödül Uzerli’ye döndü. O arada artık ne oldu bilmiyoruz!

Komedi dizisi en iyi erkek oyuncu kategorisinde neden Sadi Celil Cengiz’i dışında bırakarak üçlüyü bozduklarını anlamadım.  Jürinin biraz psikoloji de bilmesi gerekiyor anlaşılan. Üç başrol varsa hepsini adaylığa koyarsın, birini dışarıda bırakmazsın. Neyse ki Sadi Celil, Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın yanında yer alarak jüriye karşılık olgunluğunu ortaya koydu!

İşler-Güçler-Dizisi-oyuncu-resimleri

Dram dalında en iyi özgün senaryo Kayıp Şehir’in oldu ama uyarlama olduğu birçok kez vurgulanmasına rağmen neden gözlerden kaçtı acaba bu durum? Dizi sonuçta Alain Delon‘un 1960 yapımı Düşman Kardeşler (Rocco e i suoi fratelli) filminden esinlenmiş bir yapım! Uyarlama çok özgün yapım yok mu demek oluyor acaba bu? Muhteşem Yüzyıl üç yıllık yolculuğunda en iyi dram dizisi olmayı başarırken, Karadayı yeni sezon en iyi dram dizisi seçildi, Kenan İmirzalıoğlu da en iyi erkek oyuncu!

Geceyi Derya Karadaş’ın kazandığı Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle kapatan Yalan Dünya geçen yılın ödül şampiyonuydu zaten, o yüzden bu yıl böyle oldu diyebiliriz!

Mardan Palace şatafatı, otele giriş çıkışlardaki karmaşayı saymazsak, basın ekibi olarak sakin bir iki gün geçirdiğimizi söylemeliyim. TV ödülleri her yıl ivme kazanacak gibi görünüyor ama kategoriler azalırsa daha iyi olur, bir de en yeni sezon ödülleri de pek zorlama gibi!

Bu yazı 11 Mayıs Cumartesi tarihli Yurt gazetesi Kültür Eki’nde yayımlanmıştır…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.