Mışıl Suyu, nasıl kitap oldu?


 

Mışıl Suyu’na doğru… Önce ismi bulunan / yaşanan bir kitap Mışıl Suyu…

Banu BOZDEMİR

Bir yaz akşamı mışıl mışıl uyurken patlayan eski su borusu dördüncü kattaki evimi bir hayli doldurmuştu ben uyanana kadar… Oysaki uykusu hafif, en ufak bir seste (yalnız yaşamanın getirdiği bir savunma refleksi) uyanan biri olarak evimde yayılan suyu fark edemediğim için bir hayli şaşkındım… Önce yağmur yağıyor sanıp, açık balkon kapısına yönelmek istedim ama bileklerime kadar yükselen suyla karşılaştım. Sonrası tam bir kaos.. Suyu kapat, vanayı kes, eve dolan suyu boşalt, her şeyi balkona taşıyıp kurut havalandır derken ben bu olayın adını ‘Mışıl Suyu’ koydum zamanla…

mışılSonra bunun tam bir çocuk kitabı ismi olduğunu düşünüp başladım yazmaya… Onda da ilhamım çocukken ablamla oynadığımız bulaşık oyunu oldu. O zamanlar bulaşık makineleri yoktu, her şey elde halledilirdi…O yıllarda merdaneli çamaşır makinesinin tıkırtısı, radyoda en çok annemin sevip dinlediği ‘Arkası Yarın’la birleşirdi. Bulaşık da ablamın bana sevdirmesi gereken bir yardım halini almıştı… Kirli bulaşıklar kötü insanlara esir düşmüş iyi insanlardı… Köpükleme aşaması yavaş yavaş kaçmaları, durulanıp sepete yerleştirilmeleri ise sonsuz bir özgürlük anlamına geliyordu. Ve mutlu bir ben, ve mutlu bir abla ve mutlu bir anne… Mışıl Suyu’nun ikinci aşaması da buradan ilham aldı. İyiler ve kötüler dünyası, bulaşık yıkarken tarih öncesi çağlara giden bir Berrak var Mışıl Suyu’nda… Belki dünyanın temiz ve yaşanabilir bir yer olması kirliler ve temizler arasındaki savaşı bitirmek için uğraşıyor… Fantastik bir yanı var, konuşan sinekler, ağaçlar var… Hep bir anne kız hikayesi olduğunu düşünüyorum Mışıl Suyu’nun. Berrak ve küçük Berrak ile Ece arasında yaşananlar beni çocukluğuma götürdü, sonra ben çocukluğumu bugünlere taşıdım…İki farklı yayınevinden baskısı yapıldığı için resimleri Beyza Tükel ve Nalan Alaca tarafından çizildi, bence kitabıma da benim anlatmak istediklerime çok yakıştı o sevimli çizimler.

Tanıtım bülteninden….

KİRLİLERİN DÜNYASINDA NELER OLUYOR?
Çocukluğumda bulaşık yıkarken ablamla bir oyun oynardık. Bulaşıkları esir düşmüş iyi insanlar olarak düşünürdük. Onları hemen yıkayıp kurtarmamız gerektiğine inanırdık. Bir gün bu çocukluk oyunumuzu tekrar oynamaya karar verdim. Ama bulaşık yıkarken kendimi bambaşka bir dünyanın içinde buluverdim.

Bir nehir kenarında bembeyaz giyinmiş insanların arasındaydım. Çocuklar neşe içinde nehirde oynuyorlardı. İçlerinden bir çocuk bana çok tanıdık geldi. Bir de baktım, tıpkı benim çocukluğuma benziyordu. Üstelik isimlerimiz bile aynıydı: Berrak.

Berrak, Temizler Ülkesi’nde yaşıyordu. Ama ülkesi Kirliler tarafından tehdit ediliyordu. Berrak’a ve ülkesine yardım etmeye karar verdim. Onları Kirlilerin elinden kurtarmalıydım. Ama nasıl? Bunun için yardımınıza ihtiyacım olduğunu anladım.

Mışıl Suyu ile bambaşka bir dünyayı kötü insanları elinden kurtarmaya hazır mısınız?

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.