Modern Zamanlar’da ‘politik sinema’ tartışılıyor!


Merkezi Antalya’da bulunan Modern Zamanlar Sinema Dergisi, 22. sayısında sinemamızın son döneminde öne çıkan filmleri politik arka planlarıyla masaya yatırıyor. Dergi, siyasal gelişmelerin damgasını vurduğu bir sürecin dışavurumu olarak nitelendirilebilecek; “Hür Adam”, “Veda”, “Press”, “Çoğunluk”, “Devrimden Sonra”, “Kaybedenler Kulübü” gibi filmleri politik okumalar eşliğinde tartışırken, “Yılmaz Güney”, “Dini Filmler”, “12 Eylül”, “Sinemamızda Kürtler” gibi kavramlara da atıfta bulunuyor.

 Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen “Fantasturka” izlenimleri eşliğinde, iki Yeşilçam klasiği “Zagor” ve “Karaoğlan”a; tam 70 yıl önce Kara Film’in (Film Noir) çıkışını simgeleyen “Malta Şahini”ne, Anti-Militarist sinemanın başyapıtlarından “Paths og Glory”e, ayrıca önümüzdeki günlerde gündeme gelecek 48. Altın Portakal Film Festivali’nin temalarına da sayfalarında yer açıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve editörlüğünü Tuncer Çetinkaya’nın üstlendiği derginin Güz 2011 sayısına destek veren yazarlar arasında; Rekin Teksoy, Giovanni Scognamillo, Agâh Özgüç, Veysel Atayman, Ali Murat Güven, Mesut Kara, Ege Görgün gibi isimler bulunuyor.

www.modernzamanlar.com

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.