Narmanlı Han için son günler…

Beyoğlu’nun ve İstiklal Caddesi’nin en eski binalarından ve simgelerinden olan, tarihsel-kültürel belleğimizde önemli bir yer edinen Narmanlı Han için son günler başladı. Koruma kurulundan geçen restorasyon projesi için hanın avlusuna dozerle girdiler. Şimdiden iki ağaç kesilmiş durumda. İçerde usulsüz kazı yapıp yapmadıklarını bilmiyoruz.

Yaklaşık son on yıldır, Beyoğlu özelinde örgütlü bir vandallığın esiri edilmeye çalışılıyoruz. Bu örgütlü vandallık, Beyoğlu’nu ruhsuzlaştırma adımlarını teker teker atıyor. Bu vandallığın tanıdığı hiçbir şey yok! Ne yasa tanıyorlar; ne tarih tanıyorlar; ne koruma, ne kültür…

Bu vandallığın sonuçlarından bir tanesidir, Kaçak AVM Demirören. Bir diğeri martta açılacak, Emek Sineması’na mezar olan Serkildoryan Pasajı. İstiklal Caddesi’nin en eski işletmesi Kelebek Korse Mağazası’nı barındıracak bir 20 metrekare alan bırakmadılar.

bd184632-1803-48fa-a0c1-3d8ea8b209ab

Bu örgütlü vandallıkla, örgütlü kötülük ve alçaklıkla mücadele edemezsek, nefes alacak tek bir nokta, ayakta tek bir tarihi-kültürel alan bırakmayacaklar.
Şimdi sıra Narmanlı Han’da…

Peki nedir Narmanlı Han? Önemi nereden gelir? Bugüne kadar herhangi bir yerde aynı cümle içinde Ahmet Hamdi Tanpınar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Aliye Berger’in geçtiğini gördüyseniz, bilin ki Narmanlı Han’dır söz konusu edilen. Ama önemi, tek başına bu insanların ve daha fazlasının içinden geçmesinden kaynaklanmamaktadır. Peki nedir gerçek önemi derseniz, söyleyelim; Ahmet Hamdi Tanpınar, evet birçok kitabını burada yazmıştır; ama yazdığı odanın perdesi yoktur. Perde yerine gazete kağıdıyla kaplanmış bir odada, ucuz bir kirada kalarak yazılmıştır bu kitaplar.

Bambaşka bir zamanın, ruhun, iklimin ve ahlakın karşılaşma mekanıdır Narmanlı Han. İşte bu nedenledir ki, Narmanlı Han’ı satın alma ve yenileme hakkını kendinde görenlere teslim edilmemesi gerekir. Narmanlı Han, ne alanın ne de satanın olamayacak kadar değerli bir mimariye, tarihe, belleğe ve en önemlisi ruha sahiptir.

Bu projeye göre, Narmanlı Han daha önceki işlevinden, kültürel değerinden arındırılarak bir restoran ve mağaza adasına dönüştürülecek. Elbette bu dönüşüm, hanın kamusalllığından arındırılarak hayata geçirilecek.

Sinan Genim öncülüğündeki bu restorasyon projesine, Beyoğlu Semt Dernekleri tarafından dava açılmış durumda. Yürütmeyi durdurma talebimiz reddedildi. Koruma kuruluna da 22 Ocak Cuma günü itibariyle itirazlar dile getirildi. Ayrıca, tescilli bir yapı olan Narmanlı Han’ın kamuya kapatılması sırasında içinde yapılan hukuksuz ve izinsiz uygulamalar nedeniyle proje mimarı Sinan Genim, mülk sahipleri Tekin Esen ve Mehmet Erkul olmak üzere yaklaşık 10 kişi için soruşturma açıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan başta olmak üzere, Sinan Genim, Halil Onur gibi yıldız mimarları da içine katarak söyleyelim;  Beyoğlu’na musallat olan bu imar çetesine güvenmemiz için hiçbir sebep yok! Bütün icraatlarını Emek Sineması’ndan, İnci Pastanesi’nden, Demirören AVM’den, Tarlabaşı’ndan biliyoruz. Bizim karşımıza geçip, hiç kimse hukuktan, onaylanmış projelerden bahsetmesin. Eğer hukuk gram işleseydi, Emek’teki inşaat dururdu. Bu inşaata onay vermekten dolayı Ahmet Misbah Demircan’ın, çetesiyle birlikte yargılanması lazım. Bugün 408 gün oldu hala yargılanmadı! Ayrıca bu zat, içinde oturduğu ve bizzat yaptırdığı kaçak belediye binasının hesabını versin!

3918fac3-0c01-492b-8096-429861f43a95

Biz Beyoğlu Sakinleri, Esnafı ve Beyoğlu Kent Savunması olarak bugün buraya taleplerimizi sıralamaya geldik! İşte taleplerimiz:

  • Narmanlı Han’da restorasyon adı altında yürütülmek istenen ruhsuz yıkım projesi durdurulsun!
  • Narmanlı Han bütünüyle kamulaştırılsın!
  • Narmanlı Han’ın odaları, bölümleri, eskiden olduğu gibi sahaflara, prova yapmak için bağımsız tiyatro gruplarına, stüdyo arayan müzisyenlere ve resim atölyesi olarak ressamlara kiralansın!

Bu saydıklarımızın hiçbiri imkansız değil. Sadece Beyoğlu Belediyesi’nin kendisi burayı kamulaştıracak maddi olanağa sahip durumda. Biz bu taleplerimizin kamuoyunca tartışılmasını istiyoruz. Burada bir sorumluluk da, Beyoğlu’nda tutunmaya çalışan alternatif tiyatro gruplarına, ressamlara, müzisyenlere ve piyasa mekanizmaları altında soluksuz bırakılan sahaflara düşmektedir. Buraya rengini, ruhunu veren bütün sanat ve kültür emekçilerini Narmanlı Han’a sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Son bir sözümüz de Mimar Sinan Genim’e: Narmanlı Han’dan Elini Çek! Sermaye ve kültürel mirasımızı korumaktan başka her işe yarayan koruma kurulu sana onay vermiş olabilir. Ama biz, kamu olarak onay vermiyoruz bu projeye. Narmanlı Han kimsenin malı değildir!

Beyoğlu Kent Savunması olarak, bütün süreçlerini takip ettiğimizi ve edeceğimizi, Narmanlı Han’da aceleye getirilmek istenen bu projeye ve inşaata karşı olduğumuzu bildiriyor, hukuki süreçler tamamlanmadan ve esas kullanıcı olarak Beyoğlu sakinlerinin ve halkın onayı alınmadan işletilecek bir sürece izin vermeyeceğimizi ilan ediyoruz!

NARMANLI HAN’A GEÇ OLMADAN SAHİP ÇIKALIM!
BU İNŞAAT DURACAK! BAŞKA YOLU YOK!

BEYOĞLU KENT SAVUNMASI
beyoglukentsavunmasi@gmail.com
https://twitter.com/BeyogluKntSvnms
https://www.facebook.com/beyoglukentsavunmasi

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.