O.H.A 26 Eylül’de vizyonda!

Levent Soyarslan’ın senaryosunu yazıp kurguladığı ilk filmi O.H.A 26 Eylül’de Özen Film dağıtımıyla gösterime giriyor. Karadeniz’in Çağdaş Efsaneleri: Oflu Hoca’yı Aramak bir Oflu Hoca’nın peşindeki bir belgesel ekibinin, Karadeniz’e Kaçkar Megadağ 2023 projesini dikecek olan büyük bir işadamının sponsorluğunda bölgeye gitmeleriyle başlıyor.

Karadeniz’e ayak bastıkları anda Oflu Hoca’ efsanesinin farklı etkileriyle karşılaşan ekip kimi zaman belaya bulaşarak kimi zaman da doğru ve emin adımlar atarak efsanenin izini sürüyorlar! Harikalar diyarında madde ve mananın savaşı da o an başlamış oluyor!

O.H.A. mockumentaryözelikleri taşıyan, anarşist bir söylemle sistem eleştirisi yapan, kişi ve kurumları kimi zaman mizahi kimi zaman da gündemin argümanlarıyla eleştiren,  yanlışların üzerine üzerine giden bir film!

Oflu Hocayı Aramak Foto 2---

Karadeniz’in engin ve hareketli coğrafyasında Oflu Hoca’nın izini süren ekibin macerası akarken, Doğu Karadeniz’i dağ turizmine açacak Karadenizli işadamı Ali Bey’in (Ali Baltaoğlu) macerası farklı yollardan onlara eşlik ediyor. Çevreci çıkışları olan film daha önce çekilmesine rağmen Gezi Direnişi’nden sonra farklı bir anlam kazanıyor;  çevresi, manevi değerleri ve geleceği için kaygılanan bir kesime değişik önermeler sunuyor.

O.H.A özellikle de Kaçkar Megadağ 2023 projesiyle dikkat çekiyor, filmin içinde iki dakikalık tanıtımı bulunan proje izleyici de ‘gerçek’ algısı yaratacak denli başarılı bir grafik animasyon içeriyor. Oflu Hoca’nın devleşen efsanesi, belgesel çekmek için yolların düşen ekibin ruh hali ve yaşadıkları Karadeniz’in coğrafyasında buluşuyor, Ali Bey tüm bu olanlar karşısında ‘yaradan’a sığınıyor. O.H.A kendi akışını ‘güzel kafalar’ eşliğinde ve Oflu Hoca’nın adaletinde sonlandırıyor!

Yaşar Kalyoncu, Adem Yılmaz, Ergun Karamık, Murat Çelik, Tais Farzan, Burak Saraçoğlu, Uğur Akkuş, Yeliz Saraçoğlu ve Hakan Meriçliler’in rol aldığı filmin müzikleri Cihan Sezer’e ait.

OHAresimler_00065

Filmin Özeti:
Karadenizli iş adamı Ali Bey, Doğu Karadeniz’i dağ turizmine açacak mega bir inşaat projesine girişmek üzeredir. Bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri inşa edilecektir. Ali Bey bu proje ile Doğu Karadeniz’i Orta Doğu’nun Alpleri (?) haline getirmeyi vaat etmektedir. Projenin önünü açacak gerekli kanunlar çıkarılma sürecindeyken, Ali Bey tanıtım ve reklam faaliyetlerine katkıda bulunabileceği düşüncesiyle Karadeniz’in çağdaş efsanelerini (şehir efsanelerini) araştıran bir belgesele sponsor olur. Araştırmalara bant kayıtlarıyla 90’lı yıllara damgasını vuran ‘Oflu Hoca’ efsanesinden başlarlar. Bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Kayıtlar sahtedir, ancak bu kayıtlara ilham olan, doğaüstü güçlere sahip ermiş bir derin hocadan bahsedilmektedir. Ali Bey derinleşen hoca efsanesinin iyi bir reklam potansiyeline sahip olduğunu düşünür ve ekip efsane hocaya güdümlenir. Ancak bu karar başlarına birçok felaketin gelmesine sebep olacaktır. Artık hoca’nın gazabı üzerlerindedir.

Ayrıntılı Bilgi için:
http://ofluhocayiaramak.com
twitter.com/O_H_A_

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.