Okuyamayan kız çocuklarına adanmış bir film…Kız doğdu diye babaları tarafından yok sayılan, hatta öldürülen kız çocuklarına adanmış bir film O Kul. O ve Kul ayrı. O dan dolayı filmin ana objesi olan küçük kız çocuğu, KUL ise ezilmişlik anlamı içeriyor. Adem Uğur’un yönettiği film 22 Ekim’de vizyonda olacak.

Bebeği kız doğdu diye onu kabullenemeyen bir babanın, önce kızını henüz doğumunda öldürmeye kalkması hısım, akraba- tarafından engellenir. Düzenli bir işi olmayan baba, eşinin tarlalarda gündelikçi olarak çalışarak kazandığı parayla sözde geçimini sağlamaktadır.

Babasının katı kuralları ve sürekli dayakla sözde terbiye etmesi, ettiğini sanması çocuk için sadece bir kâbus anıdır. Okul çağına kadar ev hapsinde tutulan Ayşe okul çağında farklı bir zorlukla karşılaşır.

Okul çağına geldiğinde, Ayşe’nin babası Selim, kendince doğru bildiğini sandığı nedenlerden dolayı okula göndermek istemez.

Ayşe okula başlar ama üzerinde baba dayağı ve baskıları yoğunlaşır. Ayşe için her şey bir işkence halini alır.

Ayşe’nin okul dünyası ve diğer çocuklarla ilişkileri yaşı gereği oldukça iyidir, evdeki baskıyı göz önünde tutarak okulunu kendine bir kurtuluş aracı olarak seçmesi derslerine de başarı getirmektedir.

İlkokulu bitirip lise dönemlerine başlaması da, Babası Selim’in aynı ters tepkilerine yol açsa da, Ayşe liseye yakın çevrede bulunan bir okulda eğitimine devam eder.

Ayşe’nin büyüme dönemleri sırasında Babası Selim’in baskıcı tutumu artar. Abisi Sinan’ı da sürekli kendisi gibi olması için teşvik eder. Ayşe’nin çaresizliği, okuluyla bütünleşmesine neden olduğu kadar erkek arkadaşına olan ilgisini de giderek arttırır. Hem okulu, hem erkek arkadaşını sığınak olarak görür. Ağabeyi Sinan’ın çarşıda erkek arkadaşıyla gezerken yakalaması, Ayşe’nin üzerindeki baskıyı daha da artırır.
Her şeye rağmen Ayşe’nin lise hayatı, kız çocuğu olarak doğmanın ezikliği ile gelir geçer. Sonunda Üniversite sınavları ortaya çıkar. Bu süreçte Ayşe’nin babası Selim, Ayşe’nin yeterince okuduğunu düşünmektedir. Selim’e göre evlenme çağı çoktan geçmiştir. Kendince bir an önce uygun bir delikanlı ile baş göz edip evlendirmesi gerektiğini düşünmekte ve aynı zamanda başlık parasının hesabını yapmaktadır.

Ayşe meslek ve kariyer edinmenin hayallerini kurmaktadır ve hedefini de okulunda gördüğü etkinliklerin etkisiyle tiyatro oyuncusu ya da öğretmen olarak belirlemiştir. Tiyatrocu olmak istediğini öğrenen Selim, kızının kötü yollara özendiğini düşünerek öldüresiye döver.

Ayşe intihar istemiyle gece odasında sabaha kadar düşünür, sabahın ezan sesiyle yerinden şuurunu yitirmiş halde evden çıkar. Önce mezun olduğu okula gelir son bir bakış ve özlem gidermesi sonrası, bölgenin en yüksek binalarından birine umursamaz tavırla girer.

O Kul adı nereden geliyor?

Her izleyicinin kendi anlamını çıkarsın diye bu isim konulmuş. OKUL dan dolayı EĞİTİM, O dan dolayı filmin ana objesi olan küçük kız çocuğu, KUL ise ezilmişlik anlamı içermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.