Özgürlük her zaman dışarıda olmaz!


Sevimli Hemstır Hektor’un Maceraları Christian Bieniek ve Marlene Jablonski’nin keyifli anlatımıyla bir maceraya dönüşüyor. Tramvay Yayınları’ndan çıkan dört kitaplık seride  ‘Kahraman Hektor’, ‘Hektor ve Kız Hemstırlar’ ve ‘Hektor Canavara Karşı’ kitapları da bulunuyor. Biz anlaşılmadığını düşünen ve büyükanne Birgit’in gazabından kaçan Hektor’un macerasını inceleyeceğiz: Yani ‘Hektor Evden Kaçıyor’u…  

Banu Bozdemir 

Christian Bienek çocuk kitaplarının yanı sıra gençlik kitapları da yazan, TV skeçleri ve radyo tiyatrolarına el atan bir isimdi. İsimdi diyorum ne yazık ki 2005 yılında aramızdan ayrıldı. Ama güzel kitaplarıyla yaşamaya devam ediyor. Ben kitabı okurken sık sık ismini andım mesela.  Kitabın diğer yazarı Marlene Jablonski  ise yazarlık yapmaya devam eden bir isim… Kitabın iki yazarı olması hem güzel hem de zor bir şey bana göre. Nasıl yazdıklarını merak ettim? Çünkü yazmak bana göre tek kişilik bir eylem.

Gelelim okurken yazım tarzını keyifli ve cesaretli bulduğum, çoğu yerde gülümsediğim ve komik iç sesiyle eğlendiğim Hektor’un evden kaçma macerasına. Kitapta Hemstır (orijinali hamster) kullanılmış, yani okunduğu gibi yazılmış. Sanırım yayınevi çocukların rahat okuması için böyle yapmış. Hemstırlar kafes içinde yaşayan, evcil, kulakları çok iyi duyan ve yemeklerini yanaklarında depolayan kemirgen hayvanlar. Farelerin daha sevimlisi ama daha yavaşı olduğunu söyleyebiliriz. Kitaptaki Hektor sahibi Sascha ve onun ailesiyle yaşıyor. Aslında kafeste olmaktan hiç memnun değil, canı isteyince evde dolaşıyor  ama yaşadığı yer bir kafes sonuçta! Sürekli yemek yemek istemesi ve tuvalet kağıdının rulosuna sıkışacak kadar kilo alması da cabası!

Kafesinin içinden etrafta olan biteni gözlemleyen ve sürekli yorum yapan, biraz da sinirli birisi Hektor. En çok kendisine anlayışlı davranan ve son dakikada büyükanne Birgit’in hışmından kurtaran Sascha’nın annesini seviyor,  hoşlandığı arkadaşı Meike’ye bir türlü açılamayan sahibini ise cesaretsiz buluyor.

 Kitabın dilini çok akıcı ve cesaretli bulduğumu söylemiştim. Çocuk kitaplarında rahat bir dil biraz es geçilen bir özellik. Çocuğa bir şeyler öğretmek kaygısıyla didaktik bir dil tercih ediliyor ama çocukların bu sinirli, bol yemek yiyen ama sonrasında kilolu olduğunu fark edip rejim yapması  gerektiğini düşünen Hektor’un maceralarını okurken çok eğleneceklerini düşünüyorum. Yazarlar bir hayvanın iç dünyasından insanlara bakıyor, onların biz insanlar hakkında neler düşündüklerini aşağı yukarı tahmin etmeye çalışıyorlar. Tabii Hektor’un  en büyük derdi anlaşılamamak!

Büyükanne Birgit Hektor’u tembel bir yağ tulumu olarak görmesinin yanında onu elektrik süpürgesiyle çekmeye yani öldürmeye bile çalışıyor, Hektor’un da tek dileği onun bir an önce son nefesini vermesi! İlginç değil mi, bu kadar açık bir anlatımı okurken şaşırıyor tabii insan. Ama bir yandan da keyifle okumaya devam ediyor. Yaşlı bir kadınla küçük bir hayvanın içten içe atışması değişik geliyor. İkisi de birbirini sinir etmek için sürekli uğraş veriyor.

Kitapta bazı bilgiler de yok değil, mesela düşmanlarını gören ve hızlı kaçamayan hemstırlar ölü taklidi yaparmış. Bunu Meike’yle iletişim kurmak için bile kullanıyor Sascha! Kitabın ikinci bölümü daha çok hayvanat bahçesinde geçiyor ve oradaki acı gerçekleri de anlatmaktan kaçınmıyor kitap. Doğanın dengesini, zayıfların her zaman güçlülerin yemi olduğunu acı bir biçimde anlatıyor bize kitap. Öyle ki Hektor Sascha ve Meike’ye görünmeden çantanın içinden özgürlüğe kaçıyormuş gibi gözüküyor ama öyle olmuyor. Doğanın içindeki denge az daha Hektor’un hayatına  mal oluyor.

Hektor bir akbabaya yem olarak sunuluyor, Hektor akbabanın karşısında soğuk terler dökerken bir bab a– oğul da av ve avcı ilişkisini sorguluyor. Hayvanlar dünyasına bir hemstırın gözünden bakan, evde yaşayan bir canlı olduğu için insanlarla olan ilişkilerini anlatan, lafını sözünü esirgemeyen bu kitabı pek beğendim.  Diğer serilerin de en az bu kitap başarılı olduğunu düşünüyorum. O yüzden herkese öneriyorum bu hınzır Hektor’un maceralarını…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.