Pera Filmde Köy Enstitüleri belgeselleri…

 
Pera Film, 6 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde sergilenen “Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri 1940-1954”  sergisi kapsamında yeni sezonda yedi belgeselden oluşan ikinci programı sunuyor.

 Programda  Ahmet Soner’in hazırladığı Göl Köy Enstitüsü, Akpınar Köy Enstitüsü, Beşikdüzü Köy Enstitüsü,  Düziçi Köy Enstitüsü, Arifiye Köy Enstitüsü belgeselleri ile Prof. Oğuz Makal’ın hazırladığı Eğitim Tarihinin Sessiz Kahramanları: Eğitmenler ve Ülkeyi Kucaklayan Adam: Tonguç adlı iki filmi gösterilecek.

İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı işbirliğiyle hazırlanan, küratörlüğünü Ekrem Işın’ın yaptığı, “Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri 1940-1954” sergisi, arşiv belgeleri, fotoğraflar, kişisel eşyalar ve tanıklıklarla önemli bir döneme ışık tutuyor

 Sergi 18 Nisan – 27 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda ücretsiz olarak ziyarete açık kalacak.

 Gösterim Programı ve Film Bilgileri

GÖL KÖY ENSTİTÜSÜ

Yönetmen: Ahmet Soner

2000-2012, 80’, Türkiye, Türkçe
1938 yılında Eğitmen Kursuyla başlayan, ertesi yıl hem Eğitmen Kursu ve hem de Öğretmen Okulu olarak sürdürülen çalışmalarla temeli atılan, Ali Doğan Toran’ın kurucu müdür olduğu Kastamonu Göl Köy Enstitüsü, çevre illerden (Sinop, Çorum, Çankırı ve Zonguldak) alınan öğrencilerle en başarılı enstitülerden biri olmuş, Hilmi Bilginer ve Osman Ülkümen’in  de müdürlük yaptığı enstitüde 822 eğitmenle 1331 öğretmen yetiştirilmiştir. 2000’li yıllarda enstitü arazisi ve binaları askeriyeye devredilmiştir.

AKPINAR KÖY ENSTİTÜSÜ

Yönetmen: Ahmet Soner

2000-2012, 70’, Türkiye, Türkçe
1939 yılında Samsun’un Havza ilçesine bağlı Kamlık Köyünde, Nurettin Biriz’in kurucu müdür olduğu Eğitmen Kursu açılarak başlanan çalışmalar, Ladik ilçesi yakınında Akpınar’da sürdürülmüş, 1940 yılında 34 öğrenciyle enstitü öğretime başlamıştır. Çifteler Köy Enstitüsü’nden gelen yirmi kişilik bir ekiple bina yapımına girişilmiş, ertesi yıl  Amasya ve Tokat illerinden alınan öğrencilerle sayı 94’e ulaşmış, yapılan bina sayısı dokuzu bulmuştur. Ancak 1942’de ilk kez 40 kız öğrenci alınabilen Akpınar Köy Enstitüsü’nden, kapatılana kadar 828 öğretmen mezun edilmiştir.

BEŞİKDÜZÜ KÖY ENSTİTÜSÜ

Yönetmen: Ahmet Soner

2000-2012 / 85’, Türkiye, Türkçe
1939 yılında Eğitmen Kursuyla başlayan, ertesi yıl 25 öğrenciyle enstitüye dönüşen, Hürrem Arman’ın kurucu müdür olduğu,  Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Rize ve Hopa’dan gelen öğrencilerle büyüyen Beşikdüzü Köy Enstitüsü, kapatılana kadar 499 eğitmenle 1572 öğretmen yetiştirmiştir. Deniz kıyısındaki tek enstitü Beşikdüzü’dür. Kapatılmadan önce, erkek öğrencilerin diğer enstitülere gönderildiği ve tüm enstitülerde okuyan kız öğrencilerin bir araya getirilerek hareme dönüştürüldüğü yer de Beşikdüzü’dür.

DÜZİÇİ KÖY ENSTİTÜSÜ

Yönetmen: Ahmet Soner

2000-2012, 65’, Türkiye, Türkçe
1940 yılının Mart ayında Güneşli’de Eğitmen Kursuyla başlayan çalışmalar, Ahmet Lütfü Dağlar’ın kurucu müdür olduğu Haruniye ilçesine kaydırılmış, 1915’lerde kimsesiz Ermeni çocuklarının toplandığı Almanlardan kalan binalarda enstitü eğitimi sürdürülmüş, Seyhan, Maraş, İçel, Hatay ve Antep’den gelen öğrencilerle genişleyen Düziçi Köy Enstitüsü, kapatılana kadar 536 öğretmen yetiştirmiştir. Ozan Ali Yüce de bunlardan biridir. Yazar Osman Şahin Düziçi’nde sadece bir hafta kalabilmiş, sonra Malatya’daki Akçadağ Köy Enstitüsüne gönderilmiştir.

ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ

Yönetmen: Ahmet Soner

2000-2012, 70’, Türkiye, Türkçe
1940 yılında 100 eğitmen ve 200 öğrenciyle Arifiye tren istasyonu yanıbaşında kurulan enstitüye Bursa, Kocaeli, Adapazarı, Bolu, Bilecik ve Yalova’dan öğrenciler alınmış, Sapanca Gölü kıyısına balıkhane yapılmıştır. Beşikdüzü ile Arifiye, balıkçılık dersinin olduğu iki enstitüdür. Süleyman Edip Balkır’ın kurucu müdür olarak yedi yıl görevde kaldığı Arifiye Köy Enstitüsü, kapatılıncaya kadar 1111 öğretmen yetiştirmiştir. Arifiye’de enstitünün ana binası bugün Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanılmaktadır.

EĞİTİM TARİHİNİN SESSİZ KAHRAMANLARI: EĞİTMENLER

Yönetmen: Prof. Dr. Oğuz Makal

50’, Türkiye, Türkçe
Bu belgesel film, eğitim tarihinde yeterince bilinmeyen ve 1936 yılında Atatürk, Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan ile başlayan ve İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Âli Yücel’li Köy Enstitüleri’ne giden yolu açan “eğitmen” yetiştirme süreci ve “eğitmenli köy okulları” deneyimini anlatıyor.

ÜLKEYİ KUCAKLAYAN ADAM: TONGUÇ

Yönetmen: Prof. Dr. Oğuz Makal

32’, Türkiye, Türkçe
Bu belgesel film, Köy Eğitmen Kursları ve Türkiye’nin yirmi bir bölgesinde açılan Köy Enstitüleri ve Hasanoğlan Yüksek köy Enstitüsü kurucusu eğitim devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç’un destansı yaşam öyküsü yanı sıra, dönemin eğitim ve politik dünyasına da ışık tutmaktadır.

 Gösterim Programı

6 Eylül / September

Perşembe

18:30     Göl Köy Enstitüsü

9 Eylül / September

Pazar

14:00     Akpınar Köy Enstitüsü

16:00     Beşikdüzü Köy Enstitüsü

18 Eylül / September

Salı

18:30     Düziçi Köy Enstitüsü
20 Eylül / September

Perşembe

18:30     Arifiye Köy Enstitüsü

25 Eylül / September

Salı

18:30     Eğitim Tarihinin Sessiz Kahramanları: Eğitmenler

Ülkeyi Kucaklayan Adam: Tonguç
4 Ekim / October

Perşembe

18:30    Göl Köy Enstitüsü
9 Ekim October

Salı

18:30     Akpınar Köy Enstitüsü
16 Ekim October

Salı

18:30     Beşikdüzü Köy Enstitüsü

23 Ekim October

Salı

18:30     Eğitim Tarihinin Sessiz Kahramanları: Eğitmenler

Ülkeyi Kucaklayan Adam: Tonguç

25 Ekim October

Perşembe

17:00     Düziçi Köy Enstitüsü

18:30     Arifiye Köy Enstitüsü

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.