‘Randevu İstanbul’ başlıyor…TÜRSAK Vakfı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği “İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması” 13. Yılından itibaren “Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali” adı altında enerjisi yüksek, dinamik film programıyla bağımsız sinemanın çarpıcı örneklerini sinemaseverlerle buluşturuyor.Festival 24-30 Aralık tarihleri arasında randevu veriyor sinemaseverlere…

Yılın son sinema buluşması “Randevu İstanbul” kendi alanlarında birçok başarılı işe imza atmış  Cansel Elçin, Fehmi Yaşar, Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlksen Başarır, Kenan Işık, Mert Fırat, Murat Şeker, Ömür Gedik, Reis Çelik, Sırrı Süreyya Önder, Yüksel Aksu gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişiden oluşan düzenleme kurulunun fikirleriyle daha genç ve dinamik bir festival olarak takipçileriyle buluşacak.

Cannes, Berlin, Toronto gibi dünyanın en önemli festivallerinden ödüllerle dönmüş, seyircinin büyük beğenisini kazanmış filmlerin yanı sıra “Randevu İstanbul” bu yıl da bizi başka yerde görme imkanı bulamayacağımız bağımsız yapımlar, belgeseller ile yıllardır takipçisi olduğumuz yönetmenlerin son filmleri ile buluşturuyor.

Şimdiden Oscar adaylıklarına kesin gözle bakılan büyük stüdyo filmlerinin yanı sıra ülkelerini “En İyi Yabancı Film Oscar Adayı” olarak temsil edecek yapımların da yer aldığı festivalde öğrenci bileti 4 tl, tam bilet ise 5 tl gibi sembolik fiyatlarla satılıyor olacak.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Randevu İstanbul”un film programı Aralık’ın ikinci haftasında açıklanacak ve biletleri satışa sunulacaktır.

Mangolyalı yönetmen Wuershan’ın Toronto Film Festivali’nde görücüye çıkan ilk filmi “The Butcher, the Chef, and the Swordsman”, gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan ve Oscar’ın en iddialı filmlerinden biri olarak değerlendirilen David O. Russell imzalı “Fighter”, Cannes Film Festivali’nde gösterilen, Sundance’te yarışmaya değer bulunan ve geçtiğimiz günlerde Chriysler Film Project’te ‘En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Derek Cainfrance filmi“Blue Valentine”, başrolünde Altın Küre ve BAFTA ödülleri adayı Andy Serkis yer aldığı Altın Ayı ödüllü ünlü yönetmen Mat Whitecross’un son filmi “Sex&Drugs&Rock & Roll”un ve ”, Nicholas Cage, Ron Perlman ve Christopher Lee’yi bir araya getiren Peter Goddard imzası taşıyan “Season of the Witch”in yanı sıra “Randevu İstanbul”un dikkate değer diğer bir filmi ise Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde seyirciyle buluşan ve Macaristan’ın Oscar adayı olarak seçilen “Bibliotheque  Pascal”…

Ülkemizde vizyon görme şansı olmayan filmlerden oluşan bu renkli film programını izlemek için sinemaseverlerin buluşma adresi Fransız Kültür Merkezi,Cinebonus Maçka G-Mall ve Beyoğlu Cinemajestic Sinemaları olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.