Renkleriyle konuşan hayvanlar!

Elimdeki iki kitabın çok güzel çizimleri dışında dostluğa ve paylaşıma dair süper naif ve farklı mesajları var! Bilgin Adalı’nın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabı Arkadaşım Papi ve  David Mckee’nin Kır Çiçeği Yayınlarından çıkan ünlü Elmer serisinden Elmer ve Süperfil kitabından bahsediyorum.

Bilgin Adalı’nın uzun ve maceraya dayalı kitaplarının yanında çok naif kalmış Arkadaşım Papi. Bir keresinde benim 7-10 yaş arası kitaplarımı gören Adalı; ‘ben de kısa ve okul öncesi çocuklar için yazmak isterim’ demişti. Son yıllarda Arkadaşım Papi gibi kitaplarla bunu yaptığını görüyorum. Arkadaşım Papi bir solukta okunan, arkadaşlık kurmanın en güzel yolunun iletişim ve güven olduğunu anlatan bir kitap. Hepimiz birilerinden hediye almayı severiz öyle değil mi? Hatta bayılırız.  Onları evimizin / odamızın en güzel yerinde saklar ve onların orada olmasından mutlu oluruz? Ama hediye canlı bir ey olunca mutluluğun yanında ayrıca bir sorumluluk da üstleniriz. Kedi, köpek ya da bir papağan!

Kitaba ismini veren Papi çığlıklar atarak konuşan bir papağan. Papi ismi de ona inanılmaz yakışmış! Hemen akla gelsin diye özelikle seçilmiş. Sahibi Papi’ye yem veriyor yani onu besliyor, bir papağan olduğu için ona basit kelimelerle konuşmayı öğretiyor. Tabii bir de arada bir kafesinden çıkartıp evin içinde özgürce uçmasına izin veriyor. Papi sahibini çok seviyor, hatta bir gün yanlışlıkla dışarı çıksa bile hemen geri dönüyor. Kuşlar özgürce uçması gereken hayvanlar ama iyi bir dostluk, güven ve sevgi onları insanlara yakın tutabilir! Adalı bu kez uzaklardan gelen bir hayvan üzerinden kısa soluklu bir macera sunuyor, dostluğu tattırıyor ve özgür olmanın başka bir şeklini sunuyor minik okuyucularına! Ayşın Delibaş Eroğlu tarafından çizilen resimler ise kitabın duygusunu yükseltiyor adeta kitabın içinde bir yerlere yerleştiriyor bizi.

Bir çocuk kitabı yazarının en büyük avantajı aynı zamanda yazdıklarını resimleyebilmek! Hele de resimli çocuk kitabı bir türe imza atmak David Mckee’nin en büyük özelliği. Onu diğer yazarlardan ayrı bir yerde tutuyor. 1945 doğumlu yazar hayatını bir süre karikatür ve resim çizerek kazanmış. İlk resimli çocuk kitabı ‘Too can Toucan’ 1064 yılında basılmış ve Mckee o tarihten sonra bazıları dizi haline dönüşen bir dolu kitap yazmış. Kral Rollo ve Bay Benn de seri olan kitaplarından ama en çok sevileni ise Fil Elmer. Elmer o kadar fazla macera yaşıyor ki saymakla bitmez. Gökkuşağının renklerine boyanmış sevimli Elmer, mesela Elmer ve Kelebek kitabında küçük olduğu için dikkate almadığı kelebekten kocaman bir yardım görüyor ve hatasının farkına varıyor. Ama başka bir kitapta Elmer’i çok paylaşımcı görüyoruz. Elmer ve Gökkuşağı kitabında renklerini kaybeden gökkuşağına kendi renklerini armağan ediyor. Paylaşmanın önemi üzerine güzel bir örnekleme.

 Serinin son kitabı Elmer ve Süperfil’de ise süper kahraman kostümü bir kara çalının saldırısıyla yırtılan Süperfil’e yardım ediyor Elmer. Kostümü Zelda Teyze dikecek ama ona ulaşmak o kadar kolay değil. Çünkü Süperfil kimsenin kendisini yırtık bir kostüm içinde görmesini istemiyor. Elmer’in yardımıyla kimseye görünmeden Zelda teyzenin yanına ulaşıyorlar. Yani dere tepeler aşıp, yılandan hikaye dinleyen tavşanların ve tembel tembel suda bekleşen timsahların yanından sıvışıyorlar. Elmer’in çabaları, arkadaşlığın ve yardımlaşmanın anlamını ortaya koyan cinsten. Üzerindeki kare renklerden dolayı kocaman bir kare gibi görünen Elmer, ormanın içinde, hayvanlar dünyasına ilişkin ipuçlarını bize sunuyor ve doğal hayatın vazgeçilmez olduğunu en renkli haliyle vurguluyor! Elmer serisi o kadar yaygın ki yirmiden fazla dile çevrilmiş durumda. Birçok çocuk böylece gökkuşağı renklerine bürünmüş Elmer’in maceralarında dostluğun, yardımlaşmanın ve paylaşmanın anlamını daha renkli ve içten öğrenmiş oluyor!

Tabii Mckee’nin yaptıkları bunlarla bitmiyor, Bay Benn ve Kral Rollo’yu çizgi film olarak geliştiren Mckee’den Elmer’i de çizgi film yapmasını beklemek zor bir istek olmasa gerek.

Neredeyse yaşıt ve 60’larını devirmiş bu iki büyük yazarın çocuk ruhuyla, renkli ve naif dünyalarıyla miniklerin dünyasına uzanması müthiş. Ve de kitapların hayvanlar dünyasına ait olması, onları daha yakından tanımak için güzel bir fırsat!  

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.