Resim çizmenin püf noktaları…


Mavibulut Yayınları ve 1001 Çiçek Kitapları’ndan çıkan Çocuklar için Çizim Teknikleri kitabı birbirinden keyifli resimler içeriyor… Perilerin, hayvanların, masal kahramanları ve denizkızlarının dünyasına uğrayan çizimler uçak çizmenin bile pratik yollarını öğretiyor… Bol vakti, hayal gücü ve resim sevgisi olanlara…

Banu Bozdemir

Küçükken 62’den tavşan yapmayı öğrendiğimizde ne kadar da mutlu olurduk. Sonra diğer rakam ve harflerle de denedik  ama yaptıklarımız bir şeye benzememişti. Resmin öncelikle teknik beceri olduğunu söylerdi resim öğretmenimiz. Ve de matematik. Daire, üçgen, kare, dikdörtgeni kullanarak dünyanın en güzel resmini yapabilirsiniz derdi. Şimdi önümde açık duran Çocuklar İçin Çizim Teknikleri kitaplarına bakıyorum da resim en basit haliyle şekillerden oluşan bir taslak!  Mesela Mavibulut Yayınları’ndan çıkan Rosa M.Curto imzalı Hayvanlar ve Masal Kahramanları adlı kitapta bir daire,  bir kare ve dikdörtgenle elleri açık bir palyaço yapmanın mümkün olduğunu görüyoruz. Tabii ayrıntılar sizin hayal gücünüzde ve biraz da boyaların sihrinde saklı. Palyaçoya bir şapka, şapkanın üstüne bir çiçek, gülen bir ağız ve kırmızı bir pantolon çizince resmin içindeki kare ve üçgenlerin silinip gittiğini görüyorsunuz.

Rosa M.Curto’nun çizim teknikleri üzerine o kadar fazla kitabı var ki her konuyla ilgili çizimlere, bilgilere ulaşmak mümkün… Mevsimler dizisinde yaşanan değişimleri anlatırken, Nasıl Davranalım serisi de davranışlar üzerine ince detaylar içeriyor. Curto çocuk dünyasını çizimlerle ifade eden başarılı bir yazar, diğer kitaplarına göz atmak da fayda var.

Kitapta o kadar fazla kahraman var ki, mesela korsanlar. Prens ve prensesler,  hatta denizkızı ve ejderhalar bile var… Hazır yaz gelmişken, havalar bu kadar ısınmışken ve tatile girmişken ‘Periler Ülkesinde’ hem çizerek, hem boyayarak keyifli zaman geçirmeyi kim istemez ki? Rosa M. Curto’nun Periler Ülkesinde kitabında bir sürü peri var. Mesela sarı saçlı çiçek perisi yapmak için de gereken ana malzeme daire, eşkenar kare ve dikdörtgen.  Taç saçlı peri, hüzün perisi, menekşeler perisi.  O kadar güzel ve masalsı ki, yaz boyu her yeri rengarenk, etrafta uçuşan perilerle doldurmak mümkün.

Tabii yaz için çizim kitapları bunlarla sınırlı değil! Ama bu çizim kitaplarına ilgi duymak  için resim çizmeyi sevmek gerekiyor. Yoksa bir süre sonra daire, kare, üçgen çizmekten sıkılabilir insan.

Her ressamın, her çizerin farklı bir tarzı var.  Mesela  1001 Çiçek Kitaplar’ından çıkan Mark Bergin’in Çizelim Eğlenelim / Periler ve Deniz Kızları kitabında çizer önce gözleri ve burnuyla denizkızı Mercan’ın kafasını çizmiş. Sonra boynunda kolyesi, elinde aynasıyla gövdesini…  Yani resmini ayrıntılarıyla oluşturmuş. Çizimlerin arasına yazılmış küçük bilgiler ise çok keyifli! Bu kitapta bir sürü peri ve denizkızıyla tanışmak mümkün ama çizerin Robotlar ve Uzaylılar, Dinozorlar ve diğer tarih öncesi yaratıklar gibi daha birçok çizim kitabı da var. Yani merak ettiğimiz her şeyin çizim tekniği bu kitaplarda bizim için düşünülmüş.

Çizerin bir diğer kitabı Çizmeyi Öğrenelim üst başlığıyla Uçaklar… Bergin İngiltereli bir yazar ve çizer. Kitap tasarımları, sayfa düzeni, çeşitli hikayelerin çizgilere aktarılması, poster ve ilan çizimler yapan Bergin resim çizmeyi öğrenirken ilk kuralın bakmayı ve görmeyi bilmek olduğunu söylüyor.  Sürekli bir şeyler karalamak ve o karalamaları desen ve şekillere dönüştürmek de işin püf noktalarından ona göre… Uçaklar kitabı karakalem çalışılmış ve uzun açıklamalar içeriyor. Çizimler karışık ve zor. Ama çizer burada kılavuz çizgileriyle resmi parçalayarak çizme yöntemini paylaşmış. Ortaya çok detaylı ve çeşitli uçak modeli çizimleri çıkmış. Diğer kitaplara zorluk derecesinde fark atıyor, biraz da meraklılarının ilgisini bekliyor.

Yazın oyun oynamaktan, bilgisayarın başında takılmaktan ve kitap okumaktan sıkılıp, bir şeyler çizmeye karar verirseniz bu kitaplar size kolay resim çizmenin, kendi perinizi ya da denizkızınızı yaratmanın pratik yollarını sunuyor. Ya da kendinize hayvan arkadaşlar da çizebilir, güzel resim çizmenin ilk adımlarını atabilirsiniz.

Kitapların içindeki çizimlerle bilgi sahibi olmak da mümkün. Mesela peri kanatlarının, peri çorapları ve şapkalarının nasıl olduğunu görüyorsunuz , kendinize kağıttan güzel bir pasta yapmanın yolunu bile hemencecik öğreniyorsunuz. Bir resim defteri, iyi bir gözlem ve renkli kalemlerle bu yazın en güzel resmini yapabilirsiniz…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.