Ruben Östlund söyleşisi

 
 YouTube hayranı, İsveçli yönetmen Ruben Östlund filmin çekim aşamasından ve Titanik filmindeki gibi kahraman erkek hikayelerinin birer mit olduğundan bahsetti.Film yapımcısı, İsveçli yönetmen Ruben Ostlund özellikle dördüncü uzun filmi Force Majeure’da çatışmayı yansıtmaktan korkmuyor. 5 milyon dolara en büyük bütçeli ve 50’den fazla ülkeye dağıtımı yapılan filmi, dünyada her zaman tartışılan cinsiyet sorumluluklarını ve beklentilerini ele alıyor.

Youtube videosunda çığ düşmesi sırasında bir ailenin kayak merkezindeki görüntüsünden esinlendiği filmde, yönetmen konuyu başka bir noktadan bir baba figürünün örnek koruyucu rolünü terk edişiyle ele alıyor.

“Toplum ve Hollywood hala erkeği aksiyon filmi kahramanı olarak, ailesinin başı dertte olduğunda onlar için savaşan biri olarak ele alıyor. Hayatta kalma içgüdülerini incelemek çok etkileyici ve eşinizin istediğiniz, beklediğiniz şekilde davranmadığı fikri oldukça ilginç” diyor.

3-001

Araştırmalara göre felaketlerden ve rehin alınma gibi trajik olaylardan kurtulan çiftler genellikle boşanıyorlar.’

Yaptığı çalışmalar sırasında yönetmen Östlund, sosyolojik araştırmalara göre silahlı soygundan kurtulan çiftlerin genellikle boşandıkları sonucuna ulaşmış. Costa Concordia’da ve diğer gemi facialarında genellikle erkek yolcular ve mürettebat, kadınları ve çocukları kendilerini korumak için terk ediyorlar.

“Titanic bir mit. İnsanlar stresli durumlarla karşılaştıklarında aptalca şeyler yapabilirler. Bu olayda çığ, hayatta ve ilişkilerde karşılaştığımız günlük mücadeleleri bitiriyor, bu mükemmel çekirdek aile kavramını yerle bir ediyor”

Filmde rol alan oyuncular da çok önemli bir yer tutuyor: Lisa Loven Kongsli’yi (Anne Ebba) ve Johannes Kuhnke’yi (Baba Tomas) bulmak Östlund’ün bir yılını almış. Elemelerde ve provalarda oyuncular en gerçekçi biçimde İsveç’in ideal çiftini oynaması için zorlanmışlar.

“Oyunculardan diyalogları doğru bulmadıklarında bana söylemelerini istedim, bu yüzden senaryonun üstünde birlikte çalıştık. Benim için, önemli olan şey konuşmaların zorlama gibi hissedilmemesi ve konuşmanın doğal bir biçimde akıp gitmesi. O yüzden de senaryoyu, prodüksiyon ekibi ve oyuncularla birlikte değiştiririm”.

“Bir erkek karakterini bu şekilde görmeye alışık değiliz. Bunu çekmesi gerçekten benim için de çok zordu.”

Tomas’ın garip ağlama sahnesi film seyircisi ve yapımcıları arasında büyük bir etki yarattı. Test gösterimi Fransa’da yapıldığında bazı seyirciler bu sahnenin atılmasını istediler. Ama Östlund, bu tarz rahatsız edici sahnelerin onun filmlerinin imzası olduğunu düşünüyor.
YouTube fanatiği olduğunu itiraf eden yönetmen Google’da “dünyanın en kötü erkek ağlaması” diye aratarak esin kaynağı bulmaya çalıştığını belirtiyor. “Seçmeleri yaparken, erkeklere derinlere inmelerini ve acınası bir karakteri canlandırırken rahat olmalarını söyledim”.

Yönetmenler genelde bir sahne için her açıdan 40 çekim alırlar. “Yapabilirsin” ve “Sakın vazgeçme” gibi motivasyon verici cümleler genelde oyuncuları cesaretlendirmek için çekim günlerinin sonunda kullanılır, Östlund’un en iyi performansı açığa çıkaracağı zamanlar ise bu zamanlardı.

Ama Östlund için bile, bir adamı gözyaşları içinde seyretmek hiç kolay değildi. “Bir erkek karakteri bu şekilde görmeye alışık değiliz. Bunu çekmesi gerçekten benim için de çok zordu. Provalar için çok fazla zaman harcadık. Johannes’e dedim ki: ‘Vücudundaki gücü kontrol etme, bırak gitsin’. Yaptı, aslanlar gibi yaptı!”

Çekim programı yönetmenin tercihi doğrultusunda karmaşık kompozisyonları ve çerçeveyi kabul ettirmek için tek kameraya göre belirlendi. Kilit sahneler, Ebba’nın sarhoş bir halde Tomas’a olan öfkesini kustuğu yemek sahnesi dahil dört gün sürdü, duyguların doğru seviyeye ulaşmasına yardımcı olması için her oyuncuya bir gün verilecek şekilde ayarlandı.

Play_Ruben-Östlund

Filmi doğal hisleri verme konusunda güçlendirebilmek adına Östlund ve ekibi British Kolombiya’da ve Kanada’da gerçek çığ düşüşünü filme alarak bunu desteklendirdiler. Kayak evindeki aile sahnesi, “İsveçlilerin kaymak için üşüştüğü” Les Arcs’ta Fransız Alplerinde çekildi.
Bu iki çekim Göteborg Stüdyoları’nda çok az özel efekt kullanılarak birlikte yerleştirildi.

“Dram ve komedi el ele giden şeylerdir.”

Göteborg’un bir diğer yerli yeteneği Roy Andersson’a nazaran, Östlund komedi ve dramın birbirine geçen, kriz anlarında bile el ele giden bir şey olduğuna inanıyor. Detaylı abes sahneler, çığ düşmeden önce “Parmesan peyniri var mı?” sorusu gibi ya da Ebba ve Tomas’ın tartışmasının arasında Mats( Kristofer Hivju)’in komik tesellisi Andersson’ı andıran absürd, kara komedi anları.

“Andersson’ın reklamlarını ve filmlerini izleyerek büyüdüm. Her zaman bana ilham vermiştir; özellikle de sosyal ve siyasi konular olsa bile İsveç’i filmlerimize entegre etmeye çalışmamız,  ya da bizim dramın yüzüne karşı gülebilmemiz gibi.”

Bu tatlı rekabet, Östlund’un da yer aldığı ve  “yaşlı adam”ın son filmi olan İnsanları Seyreden Güvercin filmiyle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan almasıyla paylaşıldı.

Bu, iki yönetmenin aynı anda filmlerinin yayınlandığı ilk sefer. Force Majeure Cannes’da Un Certain Regard (Belirli Bir Bakış Bölümü) jüri ödülünü aldı, en iyi yabancı film Golden Globe adaylığında ilk beşte yer alıyor ve Oscar’ın yabancı dilde aday filmleri arasında aday adayı olarak 9 filmlik seçkide yerini aldı.

ruben_o

“Amerika’dan teklif aldım ama doğru projeler değildi”

Ostlund şu an yeni bir proje üzerine yoğunlaşmış durumda. “Amerika’dan birkaç teklif aldım, ama doğru projeler değildi, pek çoğu aşk ve romantizm merkezliydi.”

“Eğer benim için Amerikan film endüstrisine sokabileceğim bir içerik olma ihtimali olsaydı, bu ilginç olabilirdi” diyor.

“Burada İsveç’te,  İsveç Film Enstitüsü ve özellikle Film i Vast ile çok güçlü iş ilişkilerim var. Onlar bana ve yapımcı şirketlerime yaratıcı kontrol vadediyorlar ki bu benim için çok önemli bir şey.”

Östlund, bütçesi artınca İngilizce filmlerde olduğu gibi yapımcı ortaklıklarla devam etme seçeneğini göz ardı etmedi. “Yapımcı ortağım, Erik Hemmendorff, bu riskli bütçeleri (YouTube videosu) Şangay Kulelerine tırmanan iki adama benzetiyor” diyerek espri yapıyor.

Bir sonraki filminin merkezi; kent meydanı

Yönetmenin bir sonraki filmi kent meydanlarını konu alacak; İsveç’in artan evsiz nüfusu ve bunun yarattığı sonuçları inceleyen, artan güvenlikli yaşam alanlarıyla ilgili bir film olacak. Yazım aşamasının başlarında olduğu senaryo, insanların diğerlerine yardım etme konusunda alacakları sorumluluklara dair nerede zorlanacaklarına değinecek.

“Eskiden insanlarla sokaklarda konuşurduk, birbirimize yardım ederdik. Şimdi bunu yaptığında bir tehdit olarak algılanıyorsun. Bu kavramı farklı yollarla nasıl değiştirebileceğimizi inceleyeceğim. Eğer yorgunsanız, açsanız, ağır bir bavul taşıyorsanız, kent meydanında durabilirsiniz ve insanlar size umutla yardım eder. Bu toplum için bir metafor. Başkaları için empati kurmak gerektiğinde ne tür kurallara sahip olmalıyız?”

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.