Saç’ımızı çektiler!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 30. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri 16 Nisan Cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

İstanbul Film Festivali’nde 1985 yılından beri verilen “Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü”, son iki yıldır Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle Şakir Eczacıbaşı anısına veriliyor. Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilen 25 bin Avroluk para ödülüyle destekleniyor. 25 bin Avroluk ödülün 10 bin Avrosu Altın Lale’yi kazanan filmin yönetmenine, 10 bin Avrosu bu filmi Türkiye’de dağıtacak firmaya, 5 bin avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanana takdim ediliyor.

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen “Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü” bu yıl, Mısırlı yönetmen Ahmad Abdalla’nın Mikrofon / Microphone adlı filmine verildi. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi Başkanı yönetmen Claire Denis’in açıkladığı ödülü, Ahmad Abdalla’ya yine Denis takdim etti. Eczacıbaşı Topluluğu’nun para ödülünü ise Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Genel Sekreteri Sayın İlkay Yıldırım Akalın takdim etti.

Uluslararası Yarışma’da “Jüri Özel Ödülü” yarışmada Türkiye’yi temsil eden, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmiyle Federico Veiroj’un Faydalı Hayat / A Useful Life filmi arasında paylaştırıldı. Yönetmenler ödüllerini Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Üyeleri İtalyan oyuncu Anna Bonaiuto ve yapımcı Jim Stark’ın elinden aldılar.

Derviş Zaim’in son filmi Gölgeler ve Suretler’in, Ankara Film Festivali’nde aldığı ödül sonrasında, Altın Lale Yarışma Yönetmeliği gereğince yarışmadan çıkarılması nedeniyle, Altın Lale Ulusal Yarışma’da bu yıl on üç film yarıştı.

“Altın Lale Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü Tayfun Pirselimoğlu’nun Saç filmine verildi. Yönetmene ödülünü Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Başkanı, senarist ve yönetmen Reha Erdem sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulusal Yarışma’da Altın Lale’yi kazanan filme 150.000 TL, En İyi Yönetmene 50.000 TL para ödülü veriyor.

Sedat Yılmaz’ın Press filmi Ulusal Yarışma’nın “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. Jüri Özel Ödülü, bu yıl ilk defa maddi bir ödülle destekleniyor ve bu ödülü kazanan filme 30.000 TL veriliyor.

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Saç filmindeki rolü ile Nazan Kesal’ın oldu. Oyuncuya ödülünü geçen yıl Beş Şehir filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Tansu Biçer takdim etti.

Bu yıl Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri’sinin seçtiği “En İyi Erkek Oyuncu”, Görünmeyen filmindeki rolüyle Ahmet Mekin oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazananlara 10.000’er TL para ödülü veriyor.

Ulusal Yarışma’da “En İyi Senaryo Ödülü”ne Zefir filmiyle Belma Baş layık görüldü.

İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’daki “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülü Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmiyle Birgit Gudjonsdottir’e verildi. 

Altın Lale Ulusal Yarışma’da “En İyi Müzik Ödülü”Atlıkarınca filmiyle kazanan Ahmet Kenan Bilgiç ödülünü Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Üyesi, Karlovy Vary Film Festivali sanat direktörü Karel Och’un elinden aldı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI Ödülleri ise Uluslararası Yarışma’da Tran Anh Hung’un İmkansızın Şarkısı / Norwegian Wood, Ulusal Yarışma’da Sedat Yılmaz’ın Press adlı filmlerine verildi.

Festivalin “Türkiye Sineması” tema sponsoru Efes, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI Jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen Press filminin yönetmeni Sedat Yılmaz’a bir sonraki filminde kullanılmak üzere 30.000 USD değerinde para ödülü verdi. 

“Sinemada İnsan Hakları” yarışmasındaki Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE’e Juanita Wilson’un yönetmenliğini üstlendiği Yokmuşum Gibi / As If I’m Not There layık görüldü.

“Sinemada İnsan Hakları” yarışmasında Jüri Özel Ödülü’ne ise Press layık görüldü. Filmin yönetmeni Sedat Yılmaz’a da ödülünü Marja Ruotanen takdim etti.

Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü hem uluslararası hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi. Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık’ın açıkladığı Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Ulusal Yarışma’da İlksen Başarır’ın Atlıkarınca adlı filmleri kazandılar. 

17 Nisan Pazar günü, Fitaş Sineması Salon 1’de 13.30 seansında Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülü’ne layık görülen Saç, 16.00 seansında ise Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü’nü kazanan Mikrofon / Microphone adlı film gösterilecek. 30. İstanbul Film Festivali, pazar akşamı yedi festival sinemasındaki 21.30 seanslarındaki gösterimlerin ardından sona ermiş olacak.


 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.