Safranbolu’nun belgeseli Altın SafranBu yıl Safranbolu’da ”Su Kültürü” temasıyla 16 – 18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivale başvurular 26 Ağustos’ta sona erecek.

Bazı şehirler tarihi ve doğal dokusuyla ortaya çıkar bazıları da yaptıkları etkinliklerle… Safranbolu ikisiyle de öne çıkan şehirlerden. Tarihi dokusu onu bu sene 12.’si düzenlenecek 12. Uluslar arası Altın Safran Belgesel Film Festivali ile bir kez daha korunacak, desteklenecek ve açığa çıkacak.

Altın Safran Belgesel Film Festivali’ni daha görünür ve bilinir kılmak için İstanbul’da bir basın toplantısı yapıldı. Basının ilgi ve desteğini esirgediği toplantıya Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un yanı sıra Belgesel Film Yarışması Direktörü Yrd. Doç. Dr. Suhendan Kumcu, Safranbolu Belediyesi Kültür Müdürü Zülfiye Eraslan Özcan, Belgesel Film Yapımcısı ve Fotoğraf Yarışması Jürisi İsmail Şahinbaş ve Festival Görsel Tasarım ve Sanat Danışmanı Bülent Yaşar katıldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, ilk kez 2000 yılında düzenlenen ve o tarihten bu yana giderek büyüyen, gelişen ve zaman içinde uluslararası nitelik kazanan festivalin bu yıl 16 – 18 Eylül tarihleri arasında kapılarını 12. kez açacağını söyledi.

Aksoy, festivalin düzenlenmesine Türk belgesel sinemasının en büyük üstatlarından Süha Arın’ın ilçeye adadığı ”Altın Portakal” ödüllü başyapıtı ”Safranbolu’da Zaman” belgesel filminin ilham verdiğini belirterek, ”Festivalin amacı dünyada belgesel sinemacılığı geliştirmek, belgesel sinemacılığı ve koruma kültürünü öne çıkararak kentimizi tanıtmak. Bu amaç doğrultusunda yerel yönetim olarak bütün imkânlarımızla çalışıyoruz” diye konuştu.

Festivalin Türkiye’nin belgesel film yarışması anlamında ilk olma özelliği taşıması ve 12 yıldan bu yana düzenlenmesinin önemine vurgu yapan Başkan Aksoy, ”Bu yıl düzenleyeceğimiz yarışmaya kadar 1.500’den fazla amatör ve profesyonel belgesel film festivale katıldı” dedi.

Aksoy, 2009 yılından bu yana festivali daha fazla kültürel aktiviteler eksenine çekme gayretlerinin bu yıl daha da ön plâna çıkacağını belirten Başkan Aksoy:

”Ana teması ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ olan festivalimize her yıl farklı alt temalar belirlenerek Safranbolu’ya özgün kültürel değerlere vurgu yapmaktayız. Bu yıl ise festivalin teması Safranbolu’nun önemli bir zenginliği olan ‘Su Kültürü’ olarak belirlendi. Bu kapsamda Türkiye’deki ve ilçemizdeki içme kullanma suları ile ilgili yapıtlar ve suyun kültürel doku açısından önemi vurgulanacak.”

Festivalin bu yıl fotoğraf ve belgesel olmak üzere iki dalda yapılacağını dile getiren Aksoy, ”profesyonel” kategoride dereceye girenlerin 6.000, 4.000 ve 3.000 TL, ”desteklenmesi gereken proje” kategorisinde dereceye girenlerin 3.000, 2.000 ve 1.500 TL ile ödüllendirileceğini, ”Süha Arın Özel Ödülü”nün ise 1.500 TL olduğunu aktardı.

Aksoy, festival için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan destek aldıklarını sözlerine ekledi.

Altın Safran Belgesel Film Yarışması Koordinatörü Sühendan İlal Kumcu da, festivalin Safranbolu’da yapılmasının Türkiye’nin belgesel adına başlattığı ilk festival olması ve 12 yıldır kesintisiz devam etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kumcu, Safranbolu olarak Türkiye’de belgeselleri ödüllendiren ilk festival olmanın gururunu taşıdıklarını belirtti.

Festivale başvuruların 26 Ağustos’a kadar devam edecek diyen Kumcu, başvuru sayısının şu ana kadar 30 – 40 civarında olduğunu kaydetti. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye ”www.altinsafran.com” adresinden ulaşılabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.