Samkuş Uluslararası Kristal Turna Kısa Film Yarışması

2 Şubat 2017, Dünya Sulakalanlar Günü çerçevesinde,”insanla birlikte değişen doğakonulu Kristal Turna Kısa Film yarışması, Kızılırmak Deltası’nda (Samsun) düzenlenecek. 

Kızılırmak Delta’sı, Türkiye’nin Karadeniz sahilinde bulunan, ekosistem değerlerini büyük ölçüde koruyabilmiş ender sulak alanlarından biridir. Türkiye’nin 14 Ramsar Alanı[1] arasında olan Delta[2]sadece göçmen kuşlar için değil, barındırdığı tüm canlılar için, birbirinden zengin ve çeşitli yaşam alanları sunar.

Günümüzde, Delta’nın korunması ve yönetimine dair uygulamalar, ilgili resmi ve sivil kuruluşların da katılımlarıylaSAMKUŞ[3]tarafından hayata geçirilir.

SAMKUŞ, 2 Şubat 2017 Dünya Sulakalanlar Günü kutlamaları çerçevesinde, DELTA’DA SANAT etkinlikleri düzenlemiştir. Her yıl farklı bir sanat dalında düzenlenecek olan DELTA’DA SANAT, 2017 yılını  kısa film çalışmalarına ayırmıştır.

Bu kapsamda Kızılırmak Deltası’nda düzenlenecek Kristal Turna Kısa Film Yarışması, doğaya, özellikle de sulakalanlara yönelik merak, endişe ve heyecanı olan tüm film yapımcılarına, yönetmenlerine açıktır.

Amaç

Kızılırmak Delta’sı özelinde, doğa ve insan ilişkisine dair farkındalık oluşturmak.

İçerik

 1. Bu buluşmada ana temamız, “insanla birlikte değişen doğa” olacaktır.
 2. Hazırlanacak eserlerin süresi en az 5 dakika, en fazla 10 dakikadır. Bu süreye jenerik dahildir.
 3. Yarışma, yenilikçi ve yaratıcı fikirleri teşvik eder. Film türünde sınırlama getirilmemiştir. Kısa film deneysel, kurmaca, animasyon, belgesel türü kabul edilir.

Katılım  koşulları

 1. Yarışma ‘uluslararası’ ölçekte düzenlenmiştir, yarışmacıların uyruklarıyla ilgili bir sınırlama yoktur.
 2. Ekte sunulan başvuru formunu dolduracak yarışmacılar 01-31 Ekim tarihlerinde, Delta’da, doğada kalarak, çekimleri gerçekleştirmek üzere davet edileceklerdir.
 3. Daha önce başka bir alanda, farklı bir tarihte çekilmiş filmler, görüntüler kullanılamaz.
 4. Yarışmaya birden fazla eserle katılmak mümkündür.
 5. Talep eden katılımcıların (30 katılımcı ile sınırlı) bir hafta süresince yol ve konaklama ücretleri SAMKUŞ tarafından karşılanır.
 6. Orjinal formatı ne olursa olsun, eser sahibi eserinin 1kopyasını (MPEG2, MP4 formatlarında) harici bellek üzerine kaydederek gönderir. Ayrıca eserler wetransfer yoluyla samkusfilm@gmail.com posta adresine gönderilecektir.
 7. Türkçe veya İngilizce dışında hazırlanan eserlerde, Türkçe veya İngilizce altyazı bulunması gerekmektedir.
 8. Başvuru formu ve diğer belgeler, aşağıdaki adresten temin edilebilir:

www.samkus.com

 1. Yarışma jürisi kararları kesindir değiştirilemez.
 2. Finale kalan beş film, 2 Şubat 2017 tarihinde ödül töreni öncesinde gösterilir.
 3. Türkiye Cumhuriyeti’nin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları yarışmanın yasal çerçevesini oluşturur.
 4. Youtube veya benzeri internet portallarının lisans ve telif hakkı mevzuatına aykırı görsel veya işitsel materyal içeren filmler değerlendirilmeye alınmazlar. Eser içerisinde kullanılan görseller veya müzikler mevcut telif hakları mevzuatına aykırı olmamalıdır.
 5. Eser sahibinin, yarışma için ürettiği her türlü görsel/işitsel materyalleri çoğaltma ve yayınlama gibi, fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan tüm hakları saklıdır. Ancak, yarışmaya katılan eserleri SAMKUŞ, gerçek ve sanal ortamlarda, (eser sahibinin adını anmak koşuluyla)bir kısmını veya tamamını kullanabilir. Bu kullanımdan dolayı, eser sahibi SAMKUŞ’dan herhangi bir telif ücreti talep etmeyecektir.
 6. SAMKUŞ şartname üzerinde her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

Yarışma Takvimi

Başvurular 31.08.2016 tarihine kadar online yapılmalıdır.

Seçilen katılımcılar 10.09.2016 tarihinde duyurulacaktır.

Tüm çekimler, Delta’da 01-31 Ekim 2016 tarihlerinde tamamlanacaktır.

Yarışmacıların eserlerini en geç 03 Aralık 2016 tarihine dek teslim etmiş olmaları gerekecektir.

Değerlendirme sonuçları, 20 Aralık 2016 tarihinde açıklanır,  ödül töreni 2 Şubat 2017 günü, Samsun’da Dünya Sulakalanlar Günü kutlamalarında olacaktır.

Ödül

Seçilen eserlere Kristal Turna ödülü verilecektir, maddi bir ödül söz konusu değildir.

[1] İran’ın Ramsar kentinde 1971 yılında imzalanan ve sulakalanların korunmasını, akılcı kullanımını hedefleyen, kısaca Ramsar Sözleşmesi adıyla anılan, uluslararası sözleşme. Sözleşmenin imzalanma tarihi olan 2 Şubat, taraf ülkelerce “Dünya Sulakalanlar Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanır. http://www.worldwetlandsday.org/

[2]Kızılırmak Deltası ve Türkiye’nin diğer Ramsar Alanlarıyla ilgili detaylı bilgi için: http://www.milliparklar.gov.tr/kitap/7/?sflang=en

[3]SAMKUŞ: Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Delta alanı içinde kalan ilgili ilçe belediyelerinin katılımlarıyla 5355sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile kurulmuş, ‘birlik’ statüsünde bir sivil yapıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.