Sinema ve Ses

Türkiye’deki film akademisyenleri, sinemacılar ve sinemaseverleri bir araya getirerek, sektöre yeni açılımlar kazandırmak ve daha üretken bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen Türkiye Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler konferansı bu sene on altıncı kez düzenleniyor.

1999 yılından beri her yıl çok sayıda uluslararası sinemacı ve akademisyenin katıldığı konferans, bu sene 7 – 9 Mayıs 2015 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Bundan önceki konferansların bildirileri makalelere dönüştürülerek Bağlam Yayınları tarafından düzenli olarak yayınlanmıştır. Bu derlemeler Türkiye Sineması üzerine düzenli ve kapsamlı biçimde kurumsallaşan ilk çalışmaları oluşturmaktadır.

Sinematografik ifadede hayati bir öneme sahip olan ancak sinema yazınında yakın zamana kadar tali bir unsur ve ‘asıl’ meseleler için bir cephanelik olarak görülmekten kurtulamayan ses bu yılki konferansın konusunu belirliyor. Konferans, sinemada ses temasını geniş bir spektrumda, çok yönlü ve disiplinlerarası bir bakışla tartışmaya açıyor.

Türkiye Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler XVI Sinema ve Ses konferansının ana konuşmacısı Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Film ve Medya Bölümü profesörlerinden Mary Ann Doane olacaktır. Konferans bu yıl da her sene olduğu gibi ilgi çekici panellere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. “Ses ve Cinsiyet,” “Ses, Zaman ve Mekan,” ve “Ses ve Travma” gibi akademik oturumların yanı sıra, endüstri panellerinin de yer alacağı konferansta Türkiye Sineması’nın önde gelen isimlerinden Ender Akay, Ezel Akay, Taylan Oğuz ve Mehmet Kılıçel’in katılımıyla “Türkiye Sineması’nda Ses Tasarlamak” başlıklı panelde güncel uygulamalar tartışılacaktır. Beden, cinsellik, performans ve kimlik ile dublaj, sessizlik, dil ve söylem gibi birbiriyle yakından ilintili konular bu yılki konferansın sunumlarında yer buluyor.

Daha fazla bilgi için web sitesi: http://www.tfayy.org/

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.