Sinop’ta belgesel film festivali başlıyor!

Bienaller, sanat etkinlikleri, birçok dizi film, sinema filmi ve belgeseller ile bir sanat platformu haline gelen Sinop şimdi ise Film Festivali ile gündeme geliyor.

1-5 Aralık 2012 tarihleri arasında Sinop’ta gerçekleşecek olan “1. Sinop En Kuzey Fener Belgesel Film Festivali” ile Sinop da film festivali olan bir kent haline gelecek.

Başta Sinop Valiliği olmak üzere, Sinop Belediyesi ile Ayancık, Gerze ve Erfelek Belediyelerinin de desteğiyle yapılacak olan festival, Sinop üzerine çekilmiş on filmi Sinoplularla buluşturacak.1. Sinop En Kuzey Film Festivali’nde gösterilecek olan bu on film daha önce “Kuzey Yıldızı Sinop 1. Ulusal Belgesel Film Yarışması”na katılan filmlerden oluşmakta. Yarışma sonrası yapılan değerlendirme de, Sinop üzerine çekilmiş bu filmleri halkla buluşturmaya karar verildi. Ardından da bu festival doğdu.

Festivale neden en kuzey fener ismi verildi?

İsim biraz uzun diye düşünenler olabilir. Ancak Sinop’u görenler bunun anlamını ve neden bu ismin verildiğini hemen kavrayacaklardır.

Sinop, Karadeniz’in Antik dönemden beri tek doğal liman kentidir. Deniz kenti olması deniz kültürünün de hakim olduğu bir kent kimliğini gündeme taşımaktadır. Birçok denizci serüvenlerinin, hikayelerinin yaşandığı ve sergilendiği bir kenttir Sinop. Fenerler de denizcilerin dünyasında nirengi noktası ve kurtuluşu simgeler. Hırçın Karadeniz’in fırtınasından kaçan deniz araçları Sinop Limanına sığınır. Dün olduğu gibi bugünde fırtınalı havalarda bu araçlar bir deniz üssü kenti oluşturmaktadır. İnceburun Feneri, Türkiye’nin en kuzeyinde 42. paralelin ve kurtuluşun simgesi olarak nöbet tutar denizcilere.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.