Sokaklarda buluşanların filmi: Once


İlk sahnesinden itibaren sokağın yaşamını bize yaşatan, o dünyanın iki insanını en gerçekçi hatlarıyla anlatan bir film “Once”. Dublin sokaklarından geçimini sağlayan, bir tamirci delikanlı ve bir çiçekçi kızın ortak noktaları olan müzisyenlik yeteneklerini buluşturan bir sokak filmi.

Özlem Kılınçer 

Romantik filmlerdeki klişelerden farklı olarak, bir Amerikan filmden uzak tipik Avrupa filmi özelliklerini taşıyan, gerçeği önümüze seren, sosyal yönü anlatan doğal bir film. Avrupada son yıllarda yaşanan ekonomik dar boğazın Dublin sokaklarındaki bu iki insanda izlerini bulmak mümkün. Filmin dar bütçeli yapım olmasına rağmen, kötü çekim teknikleri aslında filmin konusunu daha güçlü hale getirebilmekle beraber daha doğal ve samimi olmasını sağlıyor.


Film, kaderleri aynı paralellikte giden, ardında bırakıp gidenleri olan, müzisyen iki insanın hem duygusal hem de müzikte yeteneklerini birleştirmesini anlatır. Erkeğin kadınla başlayan ilk ilişkisi bir elektrik süpürgesi sorunuyla gelişse de, bir müzik aletleri satan mağaza ilk halkasını oluşturur birlikteliklerinin. İlk gün onlar için uzun ama güzel bir gündür. Bir başlangıçtır hayatlarında. Kadının erkeğe verdiği cesaret bir müzik stüdyosunda ilk albümlerinin heyecanına kadar uzanan süreçte kadının ve erkeğin birbirini tanımasını sağlar ve paralelinde duygusal boyutu da görülmeye değerdir. Ama geçmişlerindeki terk edilmeler, ayrılıklar, bırakıp giden sevgililerin dönme umutları ikisinin birleşmesine engeldir. Bu belki cesaret ve geleceğe tam güvenle bakamamaktır. Birbirlerinde buldukları duygusal yakınlaşma kuvvetlidir aynı zamanda. Buna rağmen geçmişi ararlar.

 Oyunculuklar doğal. Müziklerin oyuncularla bütünleşmesi ve müziğin filmde fonda değil de, olayın içinde, canlı biçimde çalınması doğru bir seçim olmuş. Müzik ve film bir bütün olarak ele alınmış. Kadın ve erkek arasındaki beklentiler, yakınlaşmalar ve diğer karakterlerin rolleri de filme katkı sağlamış film aslında bir yerde bitmiyor.. Aklımızda sanki devam edecekmiş gibi bir hikayesi de vardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.