Son kurşun kalemin umutlu öyküsü…

Son Kurşunkalem kitabımı dünyada tek başına kalan bir kurşunkalemin bekleme, sabır, umut, dostluk hikayesi üzerine kurdum. Nedense anne babaların en sevdiği kitaplardan oldu kendisi. Belki herkesin eline değen kurşunkalem kokusundan, belki de son kurşun kalemin yitirilmiş birçok şeyi hatırlatma aracı olmasından. Çocukken bir numaralı yazma aracımızdı bu açtıkça coşan ve bize türlü türlü dünyaların kapısını açan kalemler. Şimdi de kullanılıyor elbet ama nedense şimdi daha ulvi amaçları olduğunu düşünüyorum. Doğanın bekçisi onlar aynı zamanda. Ağaçların sesi, dili, açtıkça konuşan, dertlerini  sevinçlerini ortaya döken yüzü.

İşte bizim kalemimiz de sıkıştığı bankın tahtaları arasında yıllar geçirir ve bir bakar ki, dünya tamamen betona ve plastiğe kesmiş. Ne onu severek alan çocuğun yani Mert’in sesi ne de başka çocukların sesi kalmış etrafta.  Hepsi bilgisayarların, ipedlerin başında sanal dünyaların içinde gerçek yaşamı unutmuş. Ama bizim kurşunkalemimiz bunu kabullenemez. Ağaçların kökünün kuruduğunu, çiçeklerin kokularının söndüğünü kabul etmez. O yüzden bir mucizeye ihtiyacı vardır. Küçük Ekin’le kurdukları bağ, Mert’in onlara gösterdiği yol dünya için tekrar yeşilin mümkün olduğunu gösterir ona, onlara.

Kitaplarımda umutsuz bir yol izliyorum bazen ama onu değiştirecek dönüştürecek çocuklar ve hayvan karakterlerim mutlaka oluyor. Çünkü o güç ve umut olmazsa dünyamızın tüm güzelliklerinin yok olmasını ancak seyrederiz. Ama ağaçları, hayvanları, etrafımızdaki güzellikleri sevip korursak onların bizim hayat yolculuğumuzda yanımızda olduklarını görüp daha mutlu oluruz. Ben çocukların betonlarla dolu bir yolda ilerlemektense etrafı dolduran seslerle, ağaçlarla, çiçeklerle ilerlemek istediklerini düşünüyorum. Son Kurşunkalem umutsuz başlayan bir umut öyküsüdür, içimizdeki umut tohumlarını bir yerlere dikme vaktidir, onların tomurcuklanıp tüm insanların kalbinden dostluk, barış, merhamet, mutluluk olarak taşmasıdır Son Kurşunkalem’in öyküsü… Dinlemek de fayda var…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.