Steampunk bir kısa: Ahnectha

Film  Ahnectha’nın içsel direnişini, sessiz umudunu, yalnızlığını ve ardından kendi kıyametiyle yüzleşmesini konu alıyor…

Bana gelen bir mail sayesinde haberim oldu Can Eren’in Ahnectha filminden… SİYAD kısa film kurulunda biri olarak, bu sene yapılamamış Adana Film Festivali’nin ön jürisinde yer alarak ve Yıldız Kısa Film Festivali’nin jürisinde bulunarak bu mailin neden bana gönderildiğini sorgulamadım. Zaten her kısa film beni heyecanlandırır, kısa filmcilerin bana ulaşması da… Özellikle SİYAD kısa film seçkisinde yüzlerce film gözlerimizden önünden akıyor, yoruyor, gülüdürüyor, kızdırıyor, ‘vay’ dedirtiyor… Ahnectra farklı bir tür, Bilgi Üniversitesi üçüncü sınıf öğrencisi, filmin yönetmeni Can da bunu kabul ediyor. Farklı derken bizde denenmemiş olması büyük bir ihtimal. Steampunk bir bilimkurgu alt türü.

Bundan sonrasını Can anlatsın isterseniz. ‘Ahnectha’da bu tür görsel anlamda stilize edilmiş. Konu olarak ise kıyamet sonrasında yaratılan bir kurgu dünyada geçiyor Ahnectha. Bu kıyamet duygu ve anıları yok etmeye yönelik. Bazıları bu kıyametten etkilenmiyor, bazılarından kasıt hayalperest kızlar. Ve onlardan biri Ahnectha. Film Ahnectha’nın içsel direnişini, sessiz umudunu, yalnızlığını ve ardından kendi kıyametiyle yüzleşmesini konu alıyor. Konu hepimizin hayatında deneyimlediği bir farkındalığı soyut bir biçimde ele alıyor, beklenti ve gerçeklik arasındaki farkı.

Filmin vimeo linki:
http://vimeo.com/12795868

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.