Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 7 Kasım’da başlıyor

Bazı hikayeler hayata bakış açınızı kökten değiştirebilir! Bazı filmler vardır izleyince önünüzde yeni bir pencere açılır… Türkiye’de farklı şehirlerde düzenlenecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), belgesellerin gücünden faydalanarak sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla izleyicilerle buluşacak.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin “Siz de Yapabilirsiniz” çağrısına kulak veren yerel ekiplerle işbirliği yaparak sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu anlatan belgeselleri daha çok izleyiciye ulaştıracak. Festival, 7- 9 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Çanakkale, Diyarbakır, Hopa, İzmir ve Trabzon‘da eş zamanlı olarak düzenlenecek.

SYFF_2014_3

Festivalin ev sahipliğini ise İstanbul’da; Avrupa yakasında Salt Galata, Salt Beyoğlu ve Pera Müzesi, Anadolu yakasında ise Caddebostan Kültür Merkezi yapacak.

Duygulara seslenen filmler

SYFF her sene olduğu gibi izleyicisine ilham ve güç veren, sorunlar karşısında birşeyler yapabileceğini hissettiren filmlerle dolu bir program sunuyor. Seçkisindeki 20 film ile yoğun gündemler sebebiyle bize ulaşmayan, farkında olmadığımız dünyanın farklı köşelerinden çözüm barındıran gerçek hikayelerle izleyiciyi harekete geçmeye teşvik ediyor.

Sosyal girişimcilik hikayeleri

2014 festival seçkisinde öne çıkan sosyal girişimcilik hikayeleri ile izleyiciler herhangi bir konuya çözüm üretmeyi kendine dert edinmiş, azimli ve yaratıcı kişileri tanıyacak ve ilham alacak. Filmlerin ardından müzisyenler ve izleyiciyle sohbet etmek üzere davet edilen, Türkiye’de benzer konularda çalışmalar yürüten kişiler festival programını zenginleştirecek.

SYFF_2014_5

Çözüm öneren filmler

Sürdürülebilir bir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen festival; çiftçileri, iş sahiplerini, şirket çalışanlarını, öğrencileri ve öğretmenleri, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli ebeveynleri, akademisyenleri ve aktivistleri bu belgeselleri birlikte izlemeye davet ediyor.

Festival Mekânları

◦       Adana/ Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi

◦       Ankara/ TED Üniversitesi Kongre Salonu

◦       Antalya/ Makine Mühendisleri Odası Kongre ve Sergi Salonu

◦       Balıkesir/ Salih Tozan Toplantı ve Kültür Merkezi

◦       Bodrum – Muğla/ Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi

◦       Çanakkale/ Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi

◦       Diyarbakır/ Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi Sinema Salonu

◦       Hopa – Artvin/ AÇÜHopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu

◦       İstanbul (Anadolu)/CKM Caddebostan Kültür Merkezi

◦       İstanbul (Avrupa)/ Salt Galata, Salt Beyoğlu, Pera Müzesi

◦       İzmir/ Fransız Kültür Merkezi

◦       Trabzon/ Trabzon Belediyesi Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi

SYFF_2014_16

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Hakkında:

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi algılanması ve ilham veren çözümlerin paylaşılması amacıyla düzenleniyor.

Festivali gerçekleştiren Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, bireylerin “kelebek etkisi yaratacak” projeleri kolektif olarak hayata geçirmesi amacıyla doğdu. Çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısıyla tamamen sivil bir oluşum olan Kolektif, film festivali gibi sürdürülebilir yaşam konusuyla ilgili farkındalık arttırıcı çalışmaları, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin vizyonunu paylaşan bireyler ve organizasyonların desteği ve katılımıyla sürdürüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.