Sürgün İnek’le bir gün…

-surgun-inek-filmi-geliyor-basrolde-sari-inek-var-3498108
Sürgün İnek filminin seti için Muğla’ya gittik cümbür cemaat basın ordusu olarak. Biz Muğla’da konakladık ama film Yatağan’da çekiliyordu, hatta bugün itibariyle set bitmiş olmalı! Festival tadında üç gece dört gün süren set ziyaretimiz adıyla ve de sanıyla bir komedi filminin içinde olduğumuzu hissettirdi bizlere.

Banu Bozdemir 

Gerçek bir olaydan uyarlanan filmin konusu kısaca şöyle. Malatya’nın bir köyünde yaşayan Gülsüm adlı inek bir gün sahibinin ellerinden kaçıyor ve bir ilkokulun bahçesine dalıyor. Bir o yana bir bu yana koştururken Atatürk büstünü kırıyor ve olayla ilgili soruşturma açılıyor. Olay o kadar vahim ki, yenisini yapmak yerine olay dallanıp budaklanıyor. En sonunda sahipleri onu yanlarındaki köye gönderiyor yani bir anlamda sürgün oluyor bizim bahtsız inek. Gördüğünüz gibi olay bir hayli komik ama politik bir yanı da var. Film 28 Şubat’ta vizyona giriyor ve özellikle bu tarihin seçildiği söyleniyor senarist Serkan Öztürk tarafından ve ekiyor Öztürk: ‘Durum ne kadar politikse film de o kadar olacak, çünkü başı sonu belli bir olaydan bahsediyoruz’ diyor.

SONY DSCFilmin oyuncu kadrosu pek yoğundu maşallah! Ayhan Özen’in yönettiği filmde Şebnem Sönmez ve Hasan Kaçan başrolde. Filmde ayrıca Vildan Atasever, Tolga Güleç, Fırat Tanış gibi genç oyuncuların yanı sıra Cezmi Baskın, Tarık Papuççuoğlu, Eşref Kolçak, Yılmaz Gruda gibi deneyimli isimler de yer alıyor. Yani etrafımız güzel bir oyuncu kalabalığıyla çevriliydi ve istediğimiz oyuncuyla röportaj yapma, konuşma imkanı bulduk. Biri hariç. O konuda biraz hayal kırıklığı yaşadığımı söylemeliyim. Gönlümüzde taht kuran Şebnem Sönmez bizimle buluşmaya gelmedi. O gün düğün sahnesi vardı filmin, Vildan Atasever’in gelinlik giyeceği bir sahne yani magazinel değeri olan bir sahne belki de. Sönmez’in ağır bir rolü olduğu ve konsantrasyonunu kaybetmemek için bizim yanımıza gelmediği söylendi. Açıkçası inanmadım ve üzüldüm, onun gibi deneyimli bir oyucunun halden anlaması gerekirdi diye düşünüyorum.

SONY DSCSağolsun filmin basın danışmanı olan Meltem elinden geleni yaptı ve diğer oyuncularla rahat rahat röportaj yaptık. Vildan Atasever pozitif yaklaşımıyla, Hasan kaçan dobralığıyla, Tarık Pabuççuoğlu esprili babacan tavırlarıyla, Necip Memili sakinliğiyle, Eşref Kolçak Yeşilçam’dan gelen ağırlığıyla, Yılmaz Gruda yüksek gözlem gücüyle gönlümüzü fethetti! Tabii bizimle olağan buluşmasını yapan, basının karşısına çıkan ve sonra da açıktım diye bağıran ve önüne gelen samanlara yumulan Sarıkız’ı da unutmamak lazım.

Yatağan’daki çekim mekanı gayet güzeldi, kocaman bir antik tiyatronun ortaya çıkarıldığı, eski ve terk edilmiş bir yaşam alanının ortasında çekilen Sürgün İnek oyuncuları ve konusuyla eskilerin politik köy filmlerine gönderme yapar gibi ama filmde bakalım ne öne çıkacak?

Bir set sadece set değildir o yüzden biz de boş zamanlarımızda Belen Kahvesi’nde kahvaltı ettik, muhteşem Akyaka’da denize girdik, gezdik. Güzel bir set gezisi oldu. Röportajlar daha sonra!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.