Tepenin Ardı Berlin Film Festivali’nde Caligari Ödülü’nü Kazandı!


Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, geçtiğimiz hafta 62. Berlin Film Festivali’nde genç sinemacılara ve yenilikçi yapıtlara ayrılan Forum bölümünde dünya galasını yapmış ve hem eleştirmenlerin, hem de seyircinin büyük beğenisini kazanmıştı. Tepenin Ardı Forum bölümünün ana ödülü olan Caligari Ödülü’ne değer görüldü. Jürinin Türkiye’den çağdaş bir western filmi olarak nitelediği Tepenin Ardı’nın ödülü bu akşam (17 Şubat Cuma) yapılan törenle yönetmeni Emin Alper’e verildi. Törenin ardından film bir kez daha seyirciyle buluştu.

 Berlin Film Festivali’nde bu sene 28. kez verilen Caligari Ödülü’nü, 1998 yılında Kasaba ile Nuri Bilge Ceylan da kazanmıştı. Caligari Ödülü’nü alan dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri arasında 2009 yılında Cannes’da Kinatay adlı filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü alan Brillante Mendoza ve geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde Torino Atı adlı filmiyle Jüri Büyük Ödülü’nü alan Macar yönetmen Bela Tarr da yer alıyor. Mendoza Caligari Ödülü’nü 2008 yılında, Bela Tarr ise 1994 yılında almıştı.

Çekimleri geçtiğimiz Ağustos ayından Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekan kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor. Ailesiyle ve çevresiyle yaşadığı sorunlarla yüzleşmek yerine, tüm sorunların sorumlusu ilan edilebilecek bir düşman, bir günah keçisi yaratan maço erkek kültürünün trajedisini anlatan filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan’dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.