Tepenin Ardı’na Saraybosna’dan Jüri Özel Ödülü

 

Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, 18. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Yönetmen Emin Alper yaptığı ödül konuşmasında geçtiğimiz Mayıs ayında hayatını kaybeden, filmin yapımcılarından olan yönetmen Seyfi Teoman’ı andı ve ödülü ona ithaf etti.

10 Günde 3 Ödül Birden

 Saraybosna’dan hemen önce Tayvan’da düzenlenen Taypey Film Festivali’nin Uluslararası Yeni Yetenek Yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film, aynı dönemde 47. Karlovy Vary Film Festivali’nde Asya filmlerini değerlendiren NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından da En İyi Asya Filmi Ödülü’ne değer görülmüştü.

Tepenin Ardı bundan sonraki festival yolculuğuna Sırbistan’da yapılan 19. Palic Film Festivali ve Yeni Delhi‘de düzenlenen 12. Osian Cinefan Film Festivali ile devam edecek.

Türkiye galasını 31. İstanbul Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde yapan Tepenin Ardı En İyi Filme verilen Altın Lale, En İyi Senaryo ve Fipresci ödüllerini kazanmıştı. İlk olarak geçtiğimiz Şubat ayında 62. Berlin Film Festivali’nde dünya galasını gerçekleştiren film hem eleştirmenlerin, hem de seyircinin büyük beğenisini kazanmış ve festivalden Caligari Ödülü ve En İyi İlk Film Mansiyon ödülleriyle dönmüştü.

Çekimleri geçtiğimiz Ağustos ayından Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekân kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.

Ailesiyle ve çevresiyle yaşadığı sorunlarla yüzleşmek yerine, tüm sorunların sorumlusu ilan edilebilecek bir düşman, bir günah keçisi yaratan maço erkek kültürünün trajedisini anlatan filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan’dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.