Türkiye sinemasında ilk film dönemi 7

EV10

Malum kış geldi, kapı baca kapandı. Dışarıdan kaçasımız, evin içinde dost meclisleri yaratasımız var. Dışarıda azıcık fazla kalınca soğuk ısırmaya başlıyor ama deyip eve kaçıyoruz. Bu bir çatı filmi olsun istedim, çatı katı filmi olsun isterdim ama maalesef bir çatı katında oturmuyorum.

Banu Bozdemir

Evlerin boğduğu bir İstanbul mahallesinde hava almak amaçlı çatıya tünüyorum. Aslında mesela bir kiremit tamircisi ya da baca temizleyicisi olsam. Ya da Noel Baba olmak da var serde. Merdiven dayayıp çıkıyorum çatıya. Önce bir İstanbul manzarasına dalıyorum, hey diyorum koca şehir hepimizi kendine esir ettin ya. Fonda kuşlar akıyor, kamera bir onlara bir bana sabitleniyor. O kadar dik ki çatı, katılıp kalıyorum. Anne evimde çatıya çok çıkardım, tek katlı evin çatısından kasabanın her yanı gözükürdü. Kamera burada sepyalaşıp geçmişe uzanıyor. Yani kamera alıp başını gidiyor, hem geçmişe hem de yatay olarak Anadolu topraklarına.

Athens-Ampelokipineighbourhoodsf-2

Çocukluğum çatının tepesinde bu kez. Karlı çatıda elimde beş kiloluk demir var. Daha doğrusu urganın ucunda. Neymiş baca temizliği yapacakmışım… Korka korka bacanın ağzına geliyorum, boğazımı yoğun bir is kokusu yakıyor, kendimden büyük kiloyu bacanın içine sallandırıyorum. Ayaklarım ha kaydı ha kayacak. Korkuyorum ama belli etmiyorum. Duvarlara pat pat vuruyorum. Bacadan dökülen kurumlar sayasında baca daha iyi çekecek artık. Korkarak aşağıya iniyorum, ben çocukluğuma iniyorum kamera yukarıya büyüklüğüme çıkıyor tekrar. Hala çatıdayım, İstanbul insanı bana garip garip bakıyor. Ne işi var ki bu kızın çatıda der gibiler. Bir anda bütün çatılar, büyün pencere ve çatı katları beni seyreyleyen insanlarla doluyor. Bir anda bir sürü ses oluyor mahallede. Kamera etrafı süzüyor. Ben yine hayallere dalıyorum.

www_harika_sozler._net_noel_baba

Babamın güvercinlerini taşıyorum çatıya. Her varoş filminin fonunda bulunur ya illa bir kuş aşığı gençler. Ben de o gençlerden biri mi olsam diyorum, kamerayla göz kırpışıyoruz. Çıtı pıtı bir varoş kızıyım, ele avuca sığmaz. Kuş besliyorum, erkek Fatma’yım biraz. Herkesin bacısı, birisinin hası! Ama bu hikaye çok uzayacak, beni ona vermeyecekler, ben de ona varmayacağım zaten. Eee o zaman uzatmanın anlamı yok, sadece detay olarak verip çıkalım bu kafadan.

alt01

İntihar da etmeyeceğim zaten öyle bir done de vermiyorum millete. Yanaklarımı avucumun içine almışım bakıyorum bu şehri İstanbul’a. Kellleşen, şantiye alanına dönen, yükselen binalarının arasında iyice sıkıştığımız, ağaca, insana, doğaya, birbirimize iyice uzaklaştığımız bu koca şehre bakıyorum. Bakıyorum da bakıyorum. Ufalıyorum, ufalıyoruz, sadece üzerimize abanan binalar kalıyor. Kamera uzaklaşıyor… Evden çıkmadan çevreci mesaj vermeye çalışan bir film çekmenin huzuruyla eve iniyorum. Çatıda martıların sesi kalıyor, bir de nefes almaya çalışan ruhum!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.