Türkiye Sinemasında İlk Film Dönemi 15

Hani her odasında binbir duyguyla film çektiğim evim var ya kentsel dönüşüme girdi. Yıkılıp yerine küçücük, yeni ve bembeyaz odalar, Fransız balkonlar yapılacak. Yüksek tavanların, büyük kapıların yerini modernleşme arzusu alacak. Bizim o eve kattığımız sesler, dokunuşlar yeni evle birlikte yok olacak.

Banu Bozdemir

Aslında İstanbul’da ilk ev değiştirmem değil, bir hayli ev değiştirdim. Nasıl eziyetli bir iş olduğunu bilirim. Öncelikle sana tepeden bakıp ‘arşivcilik, biriktirme’ senin neyine diyen bir eziciliği var taşınmanın. Deli gibi atıyorsun, her şey gözüne batıyor. Bir yandan koliliyor, bir yandan eskiciye bağışta bulunuyor bir yandan da toplayıcıları şenlendiriyorsun. Ama bir yandan biriktirdiklerini atıyorsun yani bir nevi boşluk!

emir
Velhasıl taşındım. İstanbul kentsel dönüşüm ve inşaat cenneti oldu ya bu arada. Ama bu fiyatlara hiç mi hiç yansımamış. Fiyatlar ‘yaşamayın ulan İstanbul’da’ der gibi uçuk, kaçık, delirtici. Kameram ve ben İstanbul’un daha çok Kurtuluş tarafının kaldırımlarını arşınladık çokça. Dünyanın sonu gibi yerlere de indik, zirveye de tırmandık, ara katların sıkışmışlığında dudağımız bükük bekledik. Hani çoğalan şeyin değeri azalır fiyatı düşer ya inşaat sektörünün yanına uğramamış bu bolluk. Gökyüzüne uzanan katlar gibi yükselmiş fiyatı. Kameramla çok naif, kafamızı sokacağımız arayışlar içindeydik inanın. Ama İstanbul’un naif bir tarafı kalmamış. En sonunda yokuşun sonu Dolapdere’ye uzanan başından baktık kameramla. Biz buradan gecenin bir yarısı aşağıya sorunsuz yardırabilir miyiz? Ev demek her saat kapısından rahatça girebileceğin bir sokak ve apartmandır aynı zamanda. Baktık baktık ve geri döndük! Yokuşun sonundaki ışığı göremedik.

ODY1NDk3Mz-emlakcilik-ruhsati
Hayat seni öyle güzel evirip çeviriyor ve bir zaman önce absürd bulduğun şeyin içinde öyle bir güzel eritiyor ki ‘tamam’ dyorsun. Biz bunu kameramla ev fiyatları üzerinden yaşadık. Emlakçılarda yazan fiyatlardan bir kolaj yaptık ve faha önce telaffuz etmediğimiz bir fiyata ev bulduk ve bu işten de iyi yırttık dedik. Dedik evet, dedirtiyor hayat denen kısırdöngü zira…
Eski evin neredeyse tıpkısının aynısı, uzunlamasına, burnunun dikine gidiyor diyebiliriz yeni ev için. Yine en üst kat, sıkışmış evler topluluğunun az da üstüne çıktık bu kez! Balkonundan sorunsuz bir gökyüzüne uzanmak büyük avantaj bizim için. Zaten kameram fırsat buldukça soluğu balkonda alıyor. Onu dalmış bir halde gökyüzünü izlerken buluyorum. Kesin çekim yapıyor, sonra bana sürpriz yapacak sanırım. İstanbul’da hızlıca ev arama sürecinden sonra gökyüzüne uzanan sakin ve dingin bakışlar olacak sanırım ismi de…

1d9ee944-11e9-4afa-803d-79f6184833f0
Eski evimden, semtinden fazlaca uzaklaşmadan ev bulmak büyük bir şanstı benim için. Ama bi yandan şehir bizi kusmaya çalışıyor. Nereye nasıl kusar bizi bilmem ama bunu gayet güzel hissettirdi bana. Herkesin şehri olmaya adaydı eskiden İstanbul ama şimdi belli bir kesim için inşa ediyor yeni binalarını ve yeniden evlerini. Kentsel dönüşüm bizi neye dönüştürecek merakla bekliyorum bakalım. Bazılarını rant çılgınına dönüştürdü, her şeyi yıkıp yeniden yapasım var havasında kimisi. Bense eski ve naif bir dünyanın içinde yüzümü gökyüzüne çevirme derdinde, bakalım!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.