Unutma Beni İstanbul 5


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ kapsamında yönetmen Hüseyin Karabey ve yapımcı Sevil Demirci’nin uluslararası platformda başarılar kazanmış 6 yönetmenle İSTANBUL’un hikayelerini “sinema filmine aktardıkları “Unutma Beni İstanbul” projesinin çekimlerine 5. filmle devam ediliyor.

6 yabancı yönetmenin İstanbul hakkında yazdığı senaryoların 15’er dakikalık kısa filmlere dönüşeceği projenin 5. filmini Ermeni asıllı Amerikalı yönetmen Eric Nazarian çekiyor. Nazarian’ın filminin başrollerinde Avrupa sinemasında Claude Miller, Claude Chabrol, Luc Besson ve Bertrand Tavernier gibi efsane yönetmenlerle çalışmış Ermeni asıllı Fransız oyuncu Jacky Nercessian yer alırken, Türkiye’den Ferzan Özpetek’in vazgeçilmez oyuncusu Serra Yılmaz ve Uzak İhtimal’deki oyunculuğuyla dikkatleri üstüne çeken Görkem Yeltan eşlik ediyor. Konuk oyuncu olarak Baki Davrak, Volga Sorgu Tekinoğlu ve Esin Harvey yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen’in yaptığı filmin  Kadıköy ve Beyoğlu’nda yapılan çekimlerinin 28 Ekim Perşembe günü tamamlanması planlanıyor.

Sinopsis:

20. yy başında İstanbul’da ud dükkanı olan dedesinin memleketine uluslar arası bir ud festivali için gelen Ermeni asıllı Amerikalı Armenak, dedesinin ud dükkanının ve kayıp olan 150 yıllık aile yadigarı udun izini sürerken, kaybettiği eşinden kalan antika dükkanını kapatmak zorunda kalan Reyhan’la ve konsere gelip hikayesine ilgi duyan gazeteci Elif’le zaman geçirerek geçmişine ve İstanbul’a dair yeni şeyler keşfeder.

Yabancı yönetmenlerle birlikte Türkiyeli müzisyen, sanat yönetmeni ve görüntü yönetmenlerinin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen “Unutma Beni İstanbul” projesinin senaryo danışmanlığını Theodoros Angelopoulos’un senaristi Petros Markaris üstlenirken, kurgusunu ünlü yönetmen Eric Rohmer’in kurgucusu Mary Stephen yapıyor. Boşnak yönetmen Aida Begic, Sırp yönetmen Stefan Arsenijevic, Filistin asıllı Danimarkalı yönetmen  Omar Shargawi ve Yunanlı yönetmen Stergios Niziris’in filmlerinin çekimleri tamamlandı.  Kasım ayında projenin son filmi  için Hany Abu-Assad (Filistin) İstanbul’a gelip kendi İstanbul hikayesinin çekimlerini gerçekleştirecek.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.