Var mı Javier sevmeyen?


Javier Bardem izleyiciyi perdeye bağlayan oyunculardan… Her filminde farklı bir ruh hali, kişilik ve görüntüye bürünen bu muhteşem adam gerçekten de herkes için çok iştah kabartıcı…


Banu Bozdemir

İçimdeki Deniz ve Güneşli Pazartesiler filmleriyle içimdeki hayranlık kütlesini yükselten kötüyle iyi arasında gidip gelen, rolüne göre yüz ifadesinin ayarını bozan bu muhteşem oyuncu 1 Mart 1969’da İspanya’da doğdu. Herkesin sinema ve oyunculukla uğraştığı bir aileden gelmesi 6 yaşında sahnelere çıkması için yetti. Televizyon dizileri ve küçük bütçeli İspanyol filmleri onun da şöhret yolundaki durakları oldu.
Çıkış filmi 2000 yılında Julian Schnabel’in Kübalı şair ve yazar Reinaldo Reinas’ın hayatını anlattığı Before Night Falls ile oldu, eşcinsel yazara hayat verdi. Hemen sonrasında oyuncu John Malkovich’in ilk yönetmenlik denemesi olan bir Shakespeare uyarlaması olan Yukarıdaki Dansçı’da rol aldı. Güneşli Pazartesiler işçi sınıfına bir selam, kapitalizme bir yergi taşıyordu Bardem yine çok başarılıydı. Aslında Tom Cruise ve Jamie Foxx arasında dönen Collateral’da rol aldı ama asıl İçimdeki Deniz ile yüreklerimize en alasından uzandı. Yerinden kalkamadan, düşleriyle oynadı adeta Amenabar filminde.

Milos Forman filmi Goya’nın Hayaletleri’nde ise kötü bir din adamını oynadı, çıkarları için gözü kararan birini… Birbirinden güzel rollere bürünen Bardem sonunda Oscar’a uzanacağı bir rol buldu, Coen Kardeşlerin İhtiyarlara Yer Yok filmindeki psikopat (saçlarının şekli ve düz yüz ifadesi) takipçi rolüyle… Marquez romanı Kolera Günlerinde Aşk filminde varlığıyla filme hayat verdi, ışık saçtı adeta… Sonrasında Woody Allen filmi Wicky Cristiana Barcelona filminde rol aldı, üç kadın etrafında pervane oldu ve birçok erkek için en hayal edilesi rolün adamı … Bu ay vizyonda olacak Ryan Murhpy imzalı Eat Pray Love filminde hayatı keşfetme yolculuğundaki bir kadına eşlik edecek, Julia Roberts’la yol kat edecek. Bu sene bir de vizyon yüzü görürse Beutiful adlı filmde rol alacak bu güzel ve karizmatik adam… Şimdilerde Penelope Cruz’la mutlu bir hayatın tadını çıkartıyor, yakışır!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.