Vikingler ve ejderhalar bu kitaplarla geri geldi!

İngiliz yazar ve illüstratör Cressida Cowell’ın Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisinden 2010 yılında aynı adla vizyona giren filmi sayesinde haberdar olmuştum. Bütün hikaye babası Kıllı Holiganlar Kabilesi’nin Reisi Kayıtsız Zebella olan çelimsiz Hıçkıdık’ın peşinde dönüyor.

Banu Bozdemir 

Yazarının çocukluk anılarında yer etmiş Vikingler’in renkli dünyasına uzanınca eminim birçoğumuzun kafasında hala dipdiri duran Vikingler çizgi filmi tekrar canlanıvermiştir. Koca Viking adamları arasında küçücük kalan, olayları kaba kuvvetle değil akılcı ve nazik çözümlerle halletmeyi deneyen ve burnunu kaşıyınca çözüme ulaşan Viki kesinlikle Hıçkıdık’a ilham olmuş. Günışığı Kitaplığı’nın özenli çalışmalarıyla beşinci kitaba ulaşan seride yazarın Hıçkıdık tanımlaması da tam Viki’ye denk düşüyor.

ejderhani-nasil-egitirsin-oyunu

Yani veliaht olamayacak kadar cılız, karizmadan uzak, zaman zaman korkan, savaşmak yerine mantık üretmeye çalışan ama bir yandan da cesaretin anlamını değiştiren bir küçük oğlan Hıçkıdık. Bunun da farkında yani öyle çok da kafaya takmıyor bu durumu, çünkü akılcı çözümlerin er ya da geç sonuca götüreceğine inanıyor. Tabii önce Holiganlar Kabilesi’nin geleneğine göre kendi ejderhasını kendisi yakalamak zorunda… Hıçkıdık ve küçük ejderhası Dişsiz’in maceraları, evet kesinlikle macera, tehlikeli sulardan, karanlık ve soğuk mağaralara, büyük bir ejderhanın midesinden Ürkünç İsterikler Köyü’ne kadar uzanıyor.

EJDERHA.LANETI.NASIL_.BOZULUR-200x300Serinin tamamını okuyunca biraz şaşırdığımı söylemeliyim. Çünkü artık sayısı iki olan filmlerde ejderhamız Dişsiz kitabın aksine avuç içi kadar, Hıçkıdık’ın koynunda yaşayan, koltukaltında ısınan bir ejderha değil, Hıçkıdık’ı sırtında istediği yere ulaştıran siyah, kocaman gözleri olan bir ejderha… O yüzden ister istemez kitapla filmin macera mantığı biraz değişiklik gösteriyor. Yani kitapta Hıçkıdık’ın ellerinde bir yerlere taşınan Dişsiz, filmlerde Hıçkıdık’ı taşıyor. Tabii tanışmaları da birbirlerini yaralayarak oluyor, ikisi de birbirinden bir parça koparıyor ve yerine koydukları şeylerle birbirlerine bağımlı hale geliyorlar. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin animasyonları kesinlikle sinemanın görsel dilini sınırsızca kullanmak için kolları sıvamış durumda. Zaten Şrek, Magadaskar gibi çok sevilen serilere imza atan Dreamworks’ün elinden çıktığı için hikayenin görsel anlatımla uyumu tartışılmaz. Bir de filmdeki dilin daha naif olduğunu söylemek mümkün, kitaplar da kullanılan dil yazarın tercih ettiği bir jargonla daha fırlama bir şekilde kullanılmış. Kümüklüküstah ve İtkokan Otkafa gibi.

 

indirSeriye giriş yapmak için ilk kitap olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’den başlayabiliriz.Tabii kitapların başka bir özeliği de Cressida Cowell’ın yani yazarın kendisini kitabın çevirmeni (eski dilden) olarak sunması. Yazarlık kısmını ayrıca kitabın başkahramanı olan Korkunç Gıcık Üçüncü Hıçkıdık’a vererek, onun başından geçenleri kaleme aldığı bir anı kitabı olmasını sağlamış. Yani Kitap sanki bir Viking kahramanının gözünden anlatılıyor gibi. Yok olan Vikingleri ve ejderha sürülerini birinci ağızdan daha yakından anmış oluyoruz biz de bu sayede.
İlk kitapta Hıçkıdık ve Dişsiz’in birbirlerini bulma, anlama ve tanıma süreçleri anlatılıyor. Ama serinin her kitabında karakterler okuyucuya bir kez daha tanıtılıyor, yani seri ruhu devam ederken her kitabın da ayrı bir macerası olduğu vurgulanıyor. Hıçkıdık ve Dişsiz’in buluşması biraz tesadüf tabii, Yabani Ejderha Kayalığı’nda diğer büyük ejderhaları uyandırmadan kendilerine küçük yavru bir ejderha seçmeye çalışan on kadar çocuğun arasından bir tek Hıçkıdık’ın işinin ters gitmesi de maceranın onun üzerine kurulduğunun ve onunla uğraştığının göstergesi. Uyanan ejderhalardan kaçarken eline geçen Dişsiz’i sepetine atan Hıçkıdık’ın maceraları da böyle başlamış oluyor.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin - How To Train Your Dragon 4

Her kitapta mutlaka vahşi, büyük, azman ejderhalarla karşı karşıya gelen Hıçkıdık ve Dişsiz (Hıçkıdık’ın en yakın arkadaşı Balıkayak ve ejderhası Dehşetinek de işin içinde) çeşitli badireler atlatarak son anda kurtulmayı başaran biraz beceriksiz, biraz inatçı ama iyi anlaşan kafadarlar.

Maceranın ikinci ayağı Ejderhaca Nasıl Konuşursun ise Hıçkıdık’ın ejderhalarla ilgili aldığı notları kapsıyor, ejderhaların ne konuştuklarını tek anlayan Hıçkıdık olduğu için kendisi de not defteri de bu anlamda hazine değerinde.

indir (1)İkinci kitap sıcak seven Romalılara karşı soğuk Vikingleri anlatsa da sıska Roma valisinin Hıçkıdık’ın elinden defterini alması ve nereden çıktığı belirsiz bir ağın Dişsiz’i kapmasıyla başka bir yola giriyor. Hıçkıdık hem defterinin hem de Dişsiz’in peşine düşüyor.Tabii azılı rakibi Sümüklüküstah’ın alaylı laflarına kulak asmadan, Kıllı Holiganlar kabilesinin arkasından konuştuklarını duymadan. Bu kitapta Hıçkıdık’a kendisini Evrenin En Güçlü Varlığı olduğu iddia eden Zigerista isimli küçük ejderha eşlik ediyor ve Romalılardan kitabın yarısıyla, karanlıktan korkan ve küçücük kafeste sıkılan Dişsiz’i kurtarma yarışı başlıyor. Serideki ana fikirlerden birisi de önyargıları kırmaya çalışmak. Hıçkıdık’tan tutun da Dişsiz ve Zigerista’ya kadar herkesin korkuları olduğu kadar cesaretli olduğu yanlarını da göstermek… Ejderhanı Nasıl Eğitirsin umutsuz ama dahice planlar yapan Hıçkıdık’a odaklı tabii yine…

 

Serinin son kitabı Ejderha Tehlikesi Nasıl Savuşturulur da çocukların ilk defa bir ejderhaya binme deneyimleri oluyor, tabii yıllar önce toprakları terk eden yaşlı Müthiş Maharetli geri dönüyor ve Hıçkıdık’a onların diliyle koruzma (koruma) oluyor ama niyetin çok farklı olduğu kitabın ortalarında ortaya çıkıyor. Hıçkıdık’ın kitaplarda neredeyse hiç adı geçmeyen annesinin gizemi ortaya konuyor. Kıllı Holiganlar Kabilesi’nde işler ne kadar karışık olsa da her zaman barışçıl bir çözüm yolu bulunuyor. Yanardağlar patlasa, koca koca yangınlar çıksa, ortalık bir anda buza kesse de çözümler ardı sıra geliyor, Hıçkıdık ve Dişsiz kimi zaman kavga ederek, kimi zaman uzlaşarak zor işlerin üstesinden geliyorlar.

KG3H.3-EJDERHACA.NASIL_.KONUSURSUN

Ejderha Tehlikesi Nasıl Savuşturulur ikinci filme biraz ilham katmış gibi ama filmde uzun zamandır kayıp olan anne geri dönerken baba Kayıtsız Zebella hayatını kaybediyordu. Kitapta ise savaşçı bir ruha sahip olan anne hayatını kaybediyor. İki filmin de yönetmeni olan Dean DeBlois kitaptan uyarlama yapan isim. Sonuçta yazarla yapılan büyük değişiklikler konusunda mutabık kaldıklarını düşünmek en doğrusu. Yoksa Cowell izin vermezdi, kitabının böyle güzel filmlere ilham olup biraz da değişmesine. O zaman benden de bir itiraf gelsin, beş kitabı okumuş biri olarak filmleri daha çok sevdiğimi ve yaratıcı bulduğumu söylemek isterim. Tabii görsel ger zaman daha etkilidir, bunu da unutmamak lazım. Ama kitapların çıkış noktası, Vikinglere ve onların zorlu yaşamlarına uzanması, ejderhalarla insanlar arasında sürekli değişen bir iyilik ve kötülük dünyası kurması açısından çok anlamlı elbette. O yüzden kitapların fantastik dünyasından filmlerin görsel dünyasına akmak gerçekten de çok zevkli…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.