Vizyonda dört film (7 Ocak)


Bu hafta vizyonda dört yeni film var.  Güzel Bir Hayat Düşlerken Danis Tanovic vizöründen savaşa, aşka ve hayata uzanıyor. Eyvah Eyvah 2 ilkine devam, dertlere derman oluyor. Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi tarihe biyografik uzanmaya çalışıyor. 5 No’lu Cezaevi ise tek sinemada şansını deniyor. İyi Seyirler…

Banu Bozdemir

Güzel Bir Hayat Düşlerken /Cirkus Columbia
Danis Tanovic adı ilk defa Tarafsız Bölge’yle düştü belleklerimize. Savaş karşıtı, mizah ve trajedinin tarafsız bir şekilde katıştırıldığı ender filmlerdendi. Üzerinden tam sekiz yıl geçmiş. Ülkesine, ülkesinin yaşadıklarına duyarlı bir yönetmen olarak yine topraklarına, savaşa, savaşın insanlar üzerindeki etkisine, ayrışımlarına dair güzel bir film çekmiş. Film 1991’e savaş öncesine uzanıyor bu kez. Gurbetçi Divko’nun kırmızı mercedes’i genç ve güzel sevgiliyle doğduğu topraklara adım atılşıyla başlıyor film. Tıpkı bizdeki Alamanya’dan dönüş kareleri gibi. Divko’ya Yugoslavya’nın en ünlü oyuncularından Miki Manojlovic hayat veriyor, filmde ayrıca Sırp, Sloven, Boşnak ve Arnavut oyuncuların karması var. Güzel Bir Hayat düşlerken küçük bir hayata uzanıyor, kavgaların ortasında bir tutunma hali yaratıyor, keskin bir hal ve tavır takınmıyor. Filmin genel tavrı da bizi rehavet içinde bırakıyor. O yüzden dengeler değiştiğinde  de iyi bir sona olan inancımızı bozmuyoruz. Divko’nun kara kedisine olan sevgisi, küs olduğu eski karısı, radyocu oğlu ve güzel sevgilisiyle uzandığı güzel bir hayat düşü bizi de etkiliyor. Savaşın ortasında ülkesine ve diğer insanlara karşı hep mizahla yaklaşan Tanovic’ten film izlemek gerçekten de keyifli!

Eyvah Eyvah 2
Geçen senenin her anlamda yüzümüzü güldüren filmlerinden Eyvah Eyvah 2’yi tekrar beyazperdede izlemek yine keyifliydi. İstanbul’dan kasabaya, memlekete yönlenen hikaye İstanbul dışında geçen bir film izletme imkanı tanıdı yine bizlere. Bozcaada ve Geyikli’de çekilen film muhteşem görüntü yönetimiyle, özenli sanat çalışmasıyla dikkat çekici. Filmin ilk dakikalarından itibaren komedi dozu gazlanıyor, neredeyse filmin ortasına kadar yoğun bir gülme halinde geliyoruz. Olay örgüsü filmin dinamiğinin biraz altında kalsa da esprilerin doğal ve rafine hali hayli rahat bir ilerleme sağlıyor. Sinemanın emekçi oyuncularının da işin içine çekilmesiyle ve özeniyle bir komedi filminin daha ötesine çıkıyor, diğer komedi filmlerinin göstermediği özeni gösterebiliyor. Ata Demirer ve Demet Akbağ arasında yaşanan diyalogların doğallığı, zorlama espri anlayışını yok ediyor. Ama başta da dediğimiz gibi devam filmi olmanın azizliğine uğruyor,  ‘ilk filme göre’ gibi bir değerlendirmenin altına giriyor. Bol bol gülmek için izleyin!

Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi
Mehmet Tanrısever daha filmi çekerken ses getirecek bir filme imza attığını biliyordu muhakkak. O yüzden filmin teknik yönünü bir kenara atıp içeriğe gömülecek herkes. Çünkü tartışma yaratacak sahneler var. Benim adını duyduğum ama hakkında pek fazla bir şey bilmediğim Said Nursi’yi bir film kahramanı olarak anmak için gerekli zeminin yaratıldığını söyleyeyim öncelikle. Bir kişi tarihi bir karakterse, hayatıyla ilgili bilgiler kesinlik içermiyorsa orada istediğiniz kadar yazabilirsiniz, olmamış ya da olmuş ama öyle olmamış şeyleri istediğiniz gibi eğip bükebilirsiniz…Yani varsayımlar üretebilirsiniz… Filmin bir şeye karşı çekildiğini söyleyemeyeceğim kendi adıma. Ama yeni bir devletin kurulma süreci, hilafetin kaldırılması dolaylı olarak Mustafa Kemal ve Said Nursi’yi karşı karşıya getiriyor. Hatta bunu dini mecralarda yazan arkadaşlar Bediüzzaman olarak nitelendirdikleri Said Nursi’ye yapılan ‘baskı, zulüm ve takibatların’ Mustafa Kemal emriyle verildiğini söyleyecek kadar kesin konuşuyorlar. Said Nursi dini savunmak için kellesini ortaya koyarken, ‘din elden gidiyor’ diye isyan başlatan Şeyh Sait’e destek çıkmıyor örneğin. Ve şu cümleyle karşılık veriyor Şeyh Sait yandaşlarına: “Yaptığınız mücadele kardeşi kardeşe öldürtmektir ve neticesizdir. Türk milleti İslâmiyete bayraktarlık etmiş, dini uğrunda yüz binlerle, milyonlarla şehid vermiş ve milyonlar veli yetiştirmiştir. Binaenaleyh kahraman ve fedakar İslam müdafiilerinin torunlarına, yani Türk milletine kılınç çekilmez ve ben de çekmem’ diyor. Sürgünlerle geçen bir ömürde, uhrevi yönü ayyuka çıkartılan, nurcuların piri sayılan Said Nursi sonuçta bir biyografi filmi ama yönetmenin öngördüğü kadarını kapsıyor. Nursi’nin dini ve siyasi kişiliği (en azından bugün siyasileştirilen kimliği) filme dair bakış açılarını daraltıyor ister istemez. Filmde kronolojik sıralama ve mekanlara bağlı kalınmaya çalışılmış belli ki. Mesajını yok edilen bir dini savunma olarak veren film, böylece propagandasını da yapmış oluyor ve Said Nursi taa tarihin derinliklerinden çıkıp gelerek yönetmen Mehmet Tanrısever’i tebrik ediyor. Bu da filmin en ütopik anlarından biri işte!

5 No’lu Cezaevi
46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42. SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “en iyi belgesel film” seçilen ‘5 No’lu Cezaevi’ bir hafta boyunca Yeşilçam Sineması’nda gösterilecek. Yönetmenliğini Çayan Demirel’in üstlendiği film, 12 Eylül askeri darbesinden sonra yakın tarihimizin en vahşi devlet terörünün uygulandığı Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde yaşananları gözler önüne seriyor. Belgesel tutuklu ve hükümlülerin çoğunun Kürt olduğu bu cezaevinde tüm tutuklulara, devlet tarafından ne tür akıl almaz sistematik işkencelerin yapıldığını ve nasıl Türkleştirme politikalarının uygulandığını gösteriyor. Dönemin askeri yetkilileri cezaevini bir ‘askeri okul’ olarak nitelerken, tutuklular o dönemi ‘vahşet yılları’ olarak hatırlıyor. Onlara göre bu vahşetin zincirlerini kırabilmenin tek yoluysa direnmek veya kendini feda etmek… 30 yıl sonra yaşananları tanıkların ve yakınlarının diliyle bizlere aktaran ‘5 No’lu Cezaevi:1980-84’ belgeseli, 46’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42’inci SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden “en iyi belgesel film” ödülüne layık görüldü. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok festivale katılan film, izleyemeyenler ve tekrar izlemek isteyenler için…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.