Yapı Kredi Play ile Kampüste Festival Mersin Üniversitesi’nde Devam Ediyor!


Yapı Kredi’nin gençlere torpil yapan kredi kartı Play’in ana sponsorluğunda ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) himayesinde, Üniversite Medya desteğiyle İstanbul Organizasyon tarafından düzenlenen Play ÜniFilmFest tüm hızıyla sürüyor.

 Türkiye’nin ilk üniversitelerarası film festivali Yapı Kredi Play ÜniFilmFest’in Uludağ, Sakarya ve Çukurova Üniversitesi’nden sonraki dördüncü durağı 12-18 Mart tarihleri arasında Mersin Üniversitesi’nde…
Ücretsiz film gösterimleri ve etkinlikleriyle şimdiye kadar 25.000 öğrencinin izlediği Play ÜniFilmFest şimdi de Mersin Üniversitesi öğrencileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Dünyanın en prestijli festivallerinden ödüllerle dönmüş usta ve genç yönetmenlerin son filmlerini, Türkiye sinemasının önde gelen isimlerinin katıldığı atölye ve söyleşileri yine ücretsiz olarak öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor.

Deneyimli Sinemacılarla Play ÜniFilmFest Atölyeleri
Türk ve Dünya sinemasının önemli eserlerinin gösterimlerinin yapılacağı Play ÜniFilmFest’in Mersin Üniversitesi’ndeki etkinliğinde “Türkiye Sinemasıyla Beş Çayı” söyleşileri gösterim programında yer alan filmlerin, oyuncu ve yönetmenlerinin katılımıyla devam ediyor.

14 Mart Çarşamba     18.30   Saç filminin oyuncularından Rıza Akın

15 Mart Perşembe     18.30   Zefir filminin yönetmeni Belma Baş ve görüntü yönetmeni Mehmet Zengin

16 Mart Cuma             18.30   Atlıkarınca filminin yönetmeni İlksen Başarır

18 Mart Pazar            18.30   Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi filminin oyuncusu Cengiz Bozkurt

Mockumentary Atölyesi (13-16 Mart) Emre Akay ve Ezgi Kaplan; Sinema Eleştirmenliği Atölyesi (16-18 Mart) Gözde Onaran ve Gülengül Altıntaş; Görüntü Yönetmenliği Atölyesi (15 Mart) Zefir filminin görüntü yönetmeni Mehmet Zengin; Kurgu Atölyesi (16 Mart) ise ödüllü birçok filmin kurgucusu Çiçek Kahraman tarafından gerçekleştirilecek.

Kaçırılmayacak Program!

Play ÜniFilmFest sinemaseverlerin yakından tanıdığı ve takip ettiği usta yönetmenlerin son filmlerini ve genç kuşağın yetenekli yönetmenlerinin festivallerde görücüye çıkmış ödüllü ve ilgi uyandıran yapıtlarını, üniversiteli gençlerle buluşturmaya devam ediyor. Play ÜniFilmFest’in Mersin Üniversitesi durağında, Çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gösterilecek filmleri şöyle:

12 Mart Pazartesi

17.00   Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm / Serdar Akar

20.00   Tehlikeli İlişki / A Dangerous Method / David Cronenberg

13 Mart Salı

15.00   Uzaylıların Şafağı / Attack The Block / Joe Cornish

17.00   Bir Zamanlar Anadolu’da / Nuri Bilge Ceylan
20.00   Jane Eyre / Cary Fukunaga

14 Mart Çarşamba

15.00   Entelköy Efeköy’e Karşı / Yüksel Aksu

17.00   Saç / Tayfun Pirselimoğlu

20.00   Bir Ayrılık / A Separation / Asghar Farhadi

15 Mart Perşembe

17.00   Zefir / Belma Baş

20.00   Benim Adım Aşk / I Am Love / Luca Guadagnino

16 Mart Cuma
 15.00   Bisikletli Çocuk / The Kid With A Bike / Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardanne

17.00   Atlıkarınca / İlksen Başarır

20.00   Melankoli / Melancholia

17 Mart Cumartesi

15.00   Aşkın Formülü Yok / Simple Simon / Andreas Öhman

17.00   Yangın Var / Murat Saraçoğlu

20.00   Gir Kanıma / Let The Right One In / Tomas Alfredson

18 Mart Pazar
 15.00   Aşkın Sessizliği / Silence Of Love / Philippe Claudel

17.00   Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi / Onur Ünlü

Mersin Üniversitesi etkinliğinin ardından, Yapı Kredi Play ÜniFilmFest 26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Malatya İnönü Üniversitesi’nde ve daha sonra Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam edecek. Festivalin bu yılki son iki durağı İstanbul ve Marmara Üniversiteleri olacak.

En İyi Kısa Film’e 10 bin TL ödül
İstanbul ve Anadolu’da toplam 8 ilde 9 üniversiteyi gezecek olan Play ÜniFilmFest, gerçekleştirilecek Kısa Film Yarışması ile sona erecek. “En İyi Kısa Film” yarışmasını kazanan üniversite öğrencisi 10.000TL’lik ödülün sahibi olacak.

Üniversite öğrencilerine kısa film yapımını özendirmek, sosyal-kültürel ortamlarını sinema aracılığıyla anlatabilme imkânı yaratmak, Türkiye’de kısa filmin ve yeni sinemacıların gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’na üniversite öğrencisi olan herkes başvuru yapabilecek. Gençler diledikleri konuyu ister kurmaca, ister belgesel, isterlerse canlandırma ya da deneysel gibi farklı türlerde çekip gönderebilecek.

18 Mart’ta sona erecek başvuruların ardından filmler ilk önce, İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Direktörü Müge Turan, akademisyen Orton Akıncı ve Sinema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem Erdine’den oluşan Ön Eleme Jürisi’nin karşısına çıkacak. Bu jürinin belirlediği 10 film, izlesene.com adresindeki Play ÜniFilmFest sayfasından izlenebilecek. Ön elemeyi geçen 10 film ise sinema, sanat ve akademi dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından izlenecek. Ahmet Hakan, Ali Çalışır, Aylin Aslım, Ergun Yolcu, Gül Ece Soyutemiz, Kanat Atkaya, Metin Işık, Nil Kural, Selen Uçer, Serdar Akbıyık, Tolga Karaçelik, Turan Sağer, Yekta Kopan ve Yeşim Ceren Bozoğlu’dan oluşan Kısa Film Jürisi’nin oylarıyla seçilecek “En İyi Kısa Film” 10.000 TL para ödülünün sahibi olacak.

Filmler ayrıca, 2 Nisan – 2 Mayıs 2012 tarihleri arasında www.izlesene.com’un http://www.izlesene.com/kanal/playunifilmfest/ adresinden halk oylamasına sunulacak ve kullanıcılar yarışma birincisi seçilecek filmi tahmin etmeye çalışarak çeşitli ödüller kazanacak. Dereceye giren bütün filmler Play ÜniFilmFest’in İstanbul’da yapılacak Kapanış Töreni’nde seyirci önüne çıkacak.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.