Yaşam Boyu Başarı Ödülü Otar Iosseliani’ye…


Gürcü yönetmen Otar Iosseliani’ye bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, 26 Kasım Açılış Gecesi’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilecek.

Kendine özgü sinema diliyle; Cannes, Venedik ve Berlin gibi pek çok festivalde ödül alan başarılı yönetmen Otar Iosseliani, son filmi Chantrapas/İşe Yaramaz ile festivale konuk oluyor. 1. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin 26 Kasım’da yapılacak Açılış Gecesi’nde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alacak olan sanatçı, Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan son filmi Chantrapas/İşe Yaramaz’ın 27 Kasım’da yapılacak gösteriminde Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Otar’ın kendi yaşamından izleri taşıyan film, filmin karakteri Nicolas’ın Gürcistan’dan Fransa’ya yasaklar olmadan, özgürce sinema yapabilmek adına çıktığı yolculuğu anlatılıyor. Gürcü asıllı Fransız yönetmen Otar son filminde, kendi gibi yasaklar yüzünden vatanını terk etmek zorunda kalanları, yine kendine has, eşsiz üslubu ile anlatıyor.

Tiflis doğumlu, Fransa’da yaşayan yönetmen Otar Iosseliani 1958’den bu zamana yasaklara rağmen sürdürdüğü sinema yaşantısında pek çok başarılı filme imza attı. Sovyet Rusyası’nda ve Gürcistan’da karşılaştığı yasaklar, sınırlamalar sonrasında Fransa’ya gelen sanatçı burada, uluslararası başarı sağlayan ve festivallerde ödüllendirilen, kendine özgü üslubuyla çekilmiş değerli filmleri sinamaseverlerin beğenisine sundu.

Klasik bir yaratıcı sinemacı (auteur) kabul edilen Otar Iosseliani, halen Gürcü ve Fransız sinemalarının önde gelen yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Batı’da hem sinemaseverler hem de eleştirmenlerden oluşan sadık bir hayran kitlesi tarafından uzun yıllardır büyük takdirle karşılanan Iosseliani, özenli sinema tekniğiyle sinema dünyasında büyük saygıyla anılıyor.

Otar Iosseliani ‘soyut komediler’ diye bahsettiği filmlerinde, alışılmadık stilleri, imalı mizah anlayışları ve kesin olmayan anlamlarıyla, izleyiciye farklı bir komedi anlayışı sunar.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ilk yılında ‘soyut komediler’in ressamı, eşsiz üslubuyla beyazperdenin büyüleyici şairi, yönetmen Otar Iosseliani Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alırken, son filmi Chantrapas/İşe Yaramaz‘ın Türkiye’deki ilk gösteriminde seyircilerle buluşuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.