Yaşar Kemal Efsanesi sinemalarda…

Yaşar Kemal Efsanesi filmi Başka Sinema kapsamında vizyonda. Yaşar Kemal hakkında ilk uzun metraj biyografik film 27 Temmuz’da sinemalarda…

Yaşar Kemal Efsanesi’nin festival yolculuğu 24. Adana Film Festivali’nde dünya prömiyeri ile başladı. Böylece film ilk kez Yaşar Kemal’in memleketinde seyirciyle buluşmuş oldu. Daha sonra sırasıyla İstanbul Film festivali, Ankara Film Festivali, Nürnberg Film Festivali gibi birçok festivalde seyirci karşısına çıktı.

Yaşar Kemal’le dostluğu uzun yıllara dayanan oyuncu ve yönetmen Aydın Orak’ın çektiği filmde büyük yazar Yaşar Kemal’in doğumundan ölümüne tüm hayatı, kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla aktarılıyor.

Efsane yazarın hayatının dönüm noktalarını beyaz perdeye taşıyan filmde, Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşiv görüntülerinden, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarından ve binlerce sayfalık dokümandan yararlanıldı.

Ara Güler, Arif Keskiner, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Aziz Nesin, Türkan Şoray ve Atıf Yılmaz gibi yazarın yakın dostlarının anlatımlarıyla yer aldığı filmi Halil Ergün seslendirdi. Filmde Yaşar Kemal’in bestelenmiş şiirleri de ünlü isimler tarafından seslendiriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.