Yeni Dalga’nın öncüsüydü!

Fransa ve dünya sinemasının devrimci öncülerinden Claude Chabrol, Paris’te 80 yaşında aramızdan ayrıldı. Fransız burjuvazisinin iki yüzlülük ve kokuşmuşluğunu sergilediği filmlerinin ilki “Le Beau Serge” Yeni Dalga’nın manifestosu sayılıyordu.

Chabrol’ün, Fransız burjuvazisinin üzerindeki saygınlık örtüsünü kaldırarak, ikiyüzlülük, şiddet ve kokuşmuşluğunu sergileyen filmleri gerilim dozuyla Alfred Hitchcock’un yapıtlarıyla da karşılaştırılmıştı.

Soluk soluğa çalışarak hemen her yıl bir film çeken Chabrol pek çok filminin senaryosunu da yazdı. Özgün senaryoların yanı sıra aralarında Madame Bovary  (1991) de olan Fransız klasikleriyle Guy de Maupassant’ın öykülerini sinema ve televizyona uyarladı.

En beğenilen filmleri arasında 1968 ile 1970 arasında çektiği “Les Biches,” (Dişi Ceylanlar) ve “The Butcher”ın (Kasap) yanı sıra 2000’de çektiği, gözde oyuncularından Isabelle Hupert’in başrolünü oynadığı gizem filmi “Merci pour le Chocolate” de (Sıcak Çikolata)  var.

Chabrol’ün, başrolünü Fransız sinemasının devlerinden Gerard Depardieu’nün  oynadığı son filmi “Bellamy” geçtiğimiz yıl gösterime girmişti.

24 Haziran 1930’da Paris’te bir eczacının oğlu olarak dünyaya gelen Claude Chabrol kendisi de filmlerinin kaynağı olan burjuva ortamdan gelen biri olmasa o filmleri çekmeye asla cesaret edemeyeceğini söylemişti.

Genç yaşta saygın sinema dergisi “Cahiers du cinema” da film eleştirileri yazmaya başlamadan önce edebiyat ve hukuk öğrenimi gören Chabrol ilk filmi “Le Beau Serge”i çektiğinde henüz otuz yaşına gelmemişti.

2004’te verdiği bütün eserler için Avrupa Film Ödülü’nü alan Chabrol’un üç evliliğinden üç oğlu vardı.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.