Yeni moda: Festival erteleme…

Adana’dan sonra Çanakkale’de festival erteleme kararı aldı, kendilerine göre haklılar tabii… Ama bir yılda bu kadar erteleme bünyeye fazla… 

17. Uluslararası Adana Film Festivali, bu sene her zamanki rutin tarihinden yani Haziran ayının başından 20-26 Eylül’e taşıdı tarihini… Nedenini ve nasılını basından takip edenler bilirler… Asla hazırlıksız yakalanma durumu değil tabi. Bunca yıllık bir festivalin böyle bir sorunu da olmazdı zaten…

Festivallere alışkın bir biçimde iflah olmaz bünyemiz aradan çıkan, birincisini yapacak olan ve Ağustos’ta yapılacağını duyuran başka bir festivalde kendini sakinleştirmeye çalışıyordu ki, onlar da sonraki tarihlerimi 15-19 Eylül olarak belirledi. Çanakkale Troia Fim Festivali… Yani Adana’nın yeni tarhiyle aralarında sadece bir gün vardı. Biz aramızda bir günün hesabını yapaduralım, acı haber gecikmedi… Henüz siftah yapamadan erteleme üstüne erteleme yaşayan Çanakkale Troia Film Festivali aşağıdaki gerekçelendirmelerle tarihini taaa 4-9 Haziran 2011’e ertelediğini açıklıyor… Biz de tarihler arasında hallaç pamuğu gibi oradan oraya savrulup, plan yapmak zorunda kalıyoruz… Keşke biraz daha öngörü olsa, festival yapmak için koşullar önceden belirlenip oluşturulsa ve hedeflenen tarihe uyulsa…

Festivalden gelen mektup…

15-19 Eylül 2010 tarihinde yapılması düşünülen festivalimizin, 7 aylık yoğun çalışma periyodunda dünyaca tanınan Çanakkale kimliğine uygun, saygın ve temeli sağlam bir film festivali oluşturmak amacı ile sektörün tüm kurumları ile geliştirdiğimiz sağlam diyalog ve çalışmalar, sektör duayenlerinin olumlu yönlendirmeleri sonucunda festival yönetimi olarak geldiğimiz nokta ve alınmış kararları bilginize sunuyoruz.

Türkiye’nin ve Sinema sektörünün hızla değişen trendleri doğrultusunda;

9-11 Eylül Ramazan Bayramı Tatili

12 Eylül Referandum

20 -26 Eylül Adana Altın Koza Film

9-14 Ekim Antalya Altın Portakal Film Festivali Festivali

( Belirlenmiş Festival tarihimizin Altın Koza Film Festivalinden önce olmasına rağmen, Türkiye nin en önemli film festivallerinden olan Adana Altın Koza Film Festivalinin geç ilan edilmiş tarihi, Ardından Altın Portakal Film Festivalinin gelmesi, köklü festivallere olan saygımız ve dayanışma ruhu içinde festivalimizi bu sıkışık periyottan çıkarmak kararı aldık.

Yeni logosu ile, yeni yönetim kurulu,sinema sektörünün duayen isimleri ile yenilenen yönetmenliği, daha oturmuş, daha görkemli bir festival, Yeni sezon filmleri, Kısa filmler, Belgesel filmlerin yarışacağı, Türk ve Yabancı konukların yoğun katılımı ile anılan Uluslararası festival markası olması hedeflenen Uluslararası Çanakkale Troia Film Festivalini 4-9 Haziran 2011 periyodu festival takvimi içine aldığımızı bildiririz.

Eylül ayında yapılacak basın toplantısı ile yeni Yönetim Kurulu, Yeni Yönetmeliği, destekçi Sponsorlarını tüm sektöre duyuracağımızı bildiririz.

Başta bize büyük destek veren T.C Başbakanlık, T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Çanakkale Valiliği ve Kamu yöneticileri,  Kamu Kurumları, Sponsorlarımız olmak üzere, Sektörden destek veren, yön gösteren duayenlere, Meslek Birliklerine, Filmlerini yarışmacı olarak gönderen yapımcı ve yönetmenlere sonsuz teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.