Yıldız Savaşları tüm sırlarıyla bu kitapta!

Yıldız Savaşları serisinin son filmi tüm dünyada satış rekorları kırarken sinema kitapları dizimizden çıkan bu kitabı alıp okumanın tam sırası!

 Bu kitap da, dizinin diğer kitapları, Baba, Gözleri Tamamen Kapalı, Saklı, Ucuz Roman, Ruhların Kaçışı, Esaretin Bedeli, Metropolis, Vertigo, Yurttaş Kane gibi filmi tüm yapım aşamalarıyla masaya yatırıyor.

Yıldız Savaşları askerleri yarattı. Psikologları, Hristiyanları ve sanatçıları yarattı. Film yapımcılarını yarattı ayrıca film eleştirmenlerini de yaratmış olmalı. Bu yüzden de Yıldız Savaşları hakkında yazılmış sayısız kitap var. Ama ilk defa disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınıyor. Yapım aşamasında yaşananları hem anekdot düzeyinde hem de bir arketipin oluşmasının kilometre taşlarını saptayarak anlatıyor.

Kendisi de sistemin hem içinde hem dışında kalmaya çalışan filmin yönetmeninin tarihine paralel bir şekilde Star Wars da hem en ticari film hem de en bağımsız film olarak ele alınabilir.

WILL BROOKER

Kingston Üniversitesi Film ve Televizyon Araştırmaları yöneticisidir. Aralarında Batman Unmasked: Analysing a Cultural Icon (2000), Using the Force: Creativity, Community and ‘Star Wars’ Fans (2002) ve The Blade Runner Experience: The Legacy of a Science Classic (2006) de olmak üzere popüler kültür üzerine çok sayıda kitap ve makalenin yazarı ve editörüdür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.