Zefir Hindistan’da ödül kazandı!


Zefir, 15. Kerala Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” dalında Rajata Chakoram (Gümüş Kukal) ödülünü kazandı.

Daha önce Abu Dhabi Uluslararası Film Festivali’nde “Bir kopuş ve büyüme öyküsünü son derece duyarlı ve kontrollü bir biçimde ve çarpıcı bir sinematografiyle anlatması nedeniyle” NETPAC (Asya Sineması’nı Teşvik Ağı) ödülüne değer bulunan film, geçtiğimiz günlerde de 51. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde “Sanatsal Başarı” ödülüne layık görülmüştü.

İlk kez Toronto Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan film, T.C. Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekildi.

Belma Baş’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Filmik Prodüksiyon, FC İstanbul ve CMYLMZ Fikirsanat yapımı filmin başrollerini Şeyma Uzunlar, Vahide Gördüm, Sevinç Baş, O. Rüştü Baş, Fatma Uzunlar ve Harun Uzunlar paylaşıyor. Filmin yapımcılığını Seyhan Kaya ve Birol Akbaba, görüntü yönetmenliğini Mehmet Y. Zengin üstlendi.

Film, hep hasretini çektiği annesinden bir daha ayrılmamaya kararlı bir kız çocuğunun hikâyesini konu alıyor: Filme adını veren 11 yaşındaki başına buyruk kız çocuğu Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları’ndaki evinde, annesinin yolunu gözleyerek geçirir. Sonunda ona kavuşur, ancak annesi Zefir’i almaya değil uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir.

2009 yazında Ordu’nun Çambaşı yaylası yakınlarında çekilen filmde, ağırlıklı olarak yöre sakinleri rol aldı. Filmin destekleyicileri arasında Sinefekt, İstanbul Kamera/Işık, PostPro, Gramofon, Ekip Film, Turkuaz Catering, Poyraz-Karlıbel, Rotterdam Film Festivali’nin Hubert Bals Fonu ve İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar programı bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.